Inflácia v porovnaní s aprílom nepatrne poskočila, v máji dosiahla hodnotu 2,2 %

NETKY.SK • 14 Jún 2024, 10:13 • 2 min
Inflácia v porovnaní s aprílom nepatrne poskočila, v máji dosiahla hodnotu 2,2 %

BRATISLAVA - Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 opäť vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj stravovacie a ubytovacie služby. Medziročnú infláciu ovplyvnili okrem potravín aj vyššie ceny alkoholu, tabaku a pohonných látok. Ceny za bývanie a energie klesli prvýkrát za tri roky.

slovakia

left justify in out

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v máji vzrástli medzimesačne o 0,1 %. Medziročná inflácia po roku nepretržitého spomaľovania nepatrne poskočila a dosiahla hodnotu 2,2 %. Tempo zdražovania však stále patrilo k najnižším za posledné tri roky.

 

Medzimesačný vývoj – máj 2024 v porovnaní s aprílom 2024

Spotrebiteľské ceny počas mája vzrástli podobne ako v marci, celkovo len veľmi mierne. Rast cien sa prejavil v 4 z 12 odborov (výdavkových skupín domácností), v 6 ceny klesli a v 2 odboroch sa ceny nezmenili. Najväčší vplyv mali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli po dvoch mesiacoch poklesov vyššie v priemere o 1 %. V porovnaní s aprílom sa ceny zvýšili pri 5 z 9 sledovaných potravinových položiek. Vyššie boli najmä ceny mlieka, syrov a vajec, ako aj mäsa, chleba s obilninami. Nealko nápoje boli drahšie o 0,7 %. Naopak výraznejšie klesli ceny ovocia, zeleniny, cukru a cukroviniek, a tiež olejov a tukov. Ďalší zásadnejší vplyv na medzimesačný rast cien malo zdražovanie stravovacích a ubytovacích služieb v odbore reštaurácie a hotely o 0,6 %, ako aj odevov a obuvi o 0,8 %.

Výraznejší tlmiaci účinok na rast cien malo zlacňovanie v odbore doprava, kde ceny pohonných hmôt v tomto roku prvýkrát klesli, a to o 3,1 %. V odbore bývanie a energie sa znížili ceny imputovaného nájomného a mierne zlacneli aj pevné palivá. Pokles cien sa v máji prejavil aj v odbore nábytok a bytové zariadenia, kde zlacneli najmä tovary pre domácnosť na krátkodobú spotrebu, kam patria napríklad prášky na pranie a čistiace prostriedky.

Medziročný vývoj – máj 2024 v porovnaní s májom 2023

Inflácia v medziročnom porovnaní dosiahla v máji rast o 2,2 %. Medziročne vyššie ceny boli v 10 z 12 odborov (výdavkových skupinách domácností). Najvýznamnejší rastový vplyv na vývoj inflácie mali v máji najmä vyššie ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré patria k podielovo najvýznamnejším výdavkovým skupinám slovenských domácností. Ich ceny vzrástli v priemere o 0,7 %. Vyššie boli predovšetkým ceny mäsa, chleba a obilnín, ale i cukru a cukroviniek. Naopak, mlieko, syry a vajcia, ako aj oleje a tuky zlacneli medziročne takmer o 3 % a o viac ako 1 % zelenina a ovocie.

Ďalším odborom, ktorý negatívne ovplyvnil rast inflácie bola doprava, a to najmä ceny pohonných látok. Tie boli medziročne drahšie o 5,2 %. Už niekoľko mesiacov ťahajú celkovú mieru inflácie nahor aj vyššie ceny alkoholu a tabaku (aj vplyvom zvýšenia spotrebnej dane z februára tohto roka), ktoré v máji vzrástli o 7,7 %. Tempo zdražovania sa výraznejšie zrýchlilo v odbore reštaurácie a hotely o 7,1 %, rástli ceny za stravovacie a ubytovacie služby.

Výraznejší tlmiaci účinok na celkovú infláciu mali ceny tovarov a služieb v odbore bývanie a energie, ktoré v máji klesli prvýkrát za posledné tri roky (od apríla 2021). Hoci ich pokles bol mierny na úrovni 0,1 %, najvýznamnejšie ovplyvňujú celkové výdavky slovenských domácností. Klesli najmä ceny za imputované nájomné a energie (plyn, tepelná energia, pevné palivá). Naopak, v odbore však vzrástli ceny za údržbu a opravy obydlia, odvoz odpadu, ako aj za vodné a stočné.

Medziročný pokles cien zaznamenal prvýkrát v tomto roku aj odbor rekreácia a kultúra, najmä nižšie ceny počítačov a iných zariadení na spracovanie informácií, ako aj spoločenských hier a hračiek. Spolu za päť mesiacov roku 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 2,8 %.

 

Vývoj jadrovej a čistej inflácie

Pri májovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 2,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 2,1 % a čistá inflácia hodnotu 2,6 %. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla hodnotu 0,1 % a čistá inflácia hodnotu -0,2 %.

Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: Trend / Shutterstock (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies