Janukovyč bude rokovať s Putinom o ekonomickej spolupráci

NETKY.SK • 17 December 2013, 08:31 • 2 min
Janukovyč bude rokovať s Putinom o ekonomickej spolupráci

KYJEV- Asi 200 aktivistov z kyjevského Námestia nezávislosti sa dnes rozostavilo pozdĺž cesty vedúcej k letisku Borispoľ, odkiaľ dnes do Moskvy odcestuje prezident Viktor Janukovyč, kde sa zúčastní na zasadnutí medzivládnej komisie a stretne sa so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

slovakia

left justify in out

Ukrajinský premiér Mykola Azarov pred médiami vyslovil predpoklad, že Janukovyčovi sa dnes s Putinom podarí dohodnúť na cenách plynu. Ukrajinská opozícia sa však obáva, že v Moskve by dnes mohlo dôjsť k podpísaniu dohôd, ktoré by Ukrajinu priblížili k colnej únii s bývalými sovietskymi republikami. Ukrajinská vláda ubezpečila, že jej delegácia v Moskve nebude podpisovať žiadne zmluvy.

Líder strany Sloboda Oleh Ťahnybok v pondelok na tlačovej konferencii v Kyjeve vyhlásil, že Janukovyč chce v Moskve požiadať o úver vo výške päť miliárd dolárov a zníženie ceny plynu, uviedla agentúra RIA Novosti. 

Ukrajina sa už niekoľko rokov snaží dosiahnuť zníženie cien za dodávky ruského plynu. V tejto situácii sa snaží nájsť alternatívneho dodávateľa a postupne znižuje objem dodávok ruského plynu.

RIA Novosti s odvolaním sa na agentúru Bloomberg informovala, že Ukrajina vyjednáva s Ruskom o poskytnutí úveru v celkovej výške 15 miliárd dolárov. Tento predpoklad potvrdil aj výrok poradcu ruského prezidenta Andreja Belousova, ktorý v pondelok v Moskve uviedol, že Rusko môže poskytnúť Ukrajine úver, ak oň Kyjev požiada. 

"Ukrajina sa v súčasnosti nachádza v takej situácii, že bez úverov z jednej alebo druhej strany jednoducho nedokáže zachovať hospodársku stabilitu," uviedol Belousov. "Nevylučujem, že v prípade žiadosti, by mohol byť poskytnutý úver," dodal.

Ukrajina hľadá finančnú pomoc, ktorá by jej na budúci rok pomohla zaplátať dieru vo financovaní vo výške 17 miliárd dolárov (12,4 miliardy eur), čo predstavuje takmer hodnotu vyčerpaných devízových rezerv ukrajinskej centrálnej banky.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies