Ján Budaj: Lesníci ničia našu krajinu! Čo mu odpovedali?

NETKY.SK • 1 August 2022, 7:58 • 2 min
Ján Budaj: Lesníci ničia našu krajinu! Čo mu odpovedali?

BRATISLAVA - U ministra životného prostredia Jána Budaja nie sme zvyknutí na ostrejšie vyjadrenia, tentoraz však prekvapil. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať.

slovakia

left justify in out

Dlhé obdobie sucha a nadpriemerne vysoké teploty na Slovensku nenechali chladným ministra životného prostredia Jána Budaja. Ten na sociálnej sieti zverejnil ostrý status, v ktorom vyčíta lesníkom, že môžu za tento stav.

 

„Bezohľadní rúbači lesov, nenažratí obchodníci s drevom, biomasakristi… teraz, kedy na Slovensku vysychajú rieky a mizne voda zo studní, je čas vysvetliť verejnosti, že aké sú dôsledky nadmerných, takmer dvojnásobných ročných ťažieb dreva. Ale aj to bolo vraj málo pílenia a rúbania? Tak sa postavte pred verejnosť a vysvetlite, prečo máme suché studne, prázdne korytá riek, zničujúcu páľavu na vyrúbaných stráňach," začal Ján Budaj svoje vyjadrenie.

 

Prečítajte si aj: Igor Matovič chystá nový projekt, Boris Kollár je razantne proti!

 

img

 

„Verejnosť by si mala po tejto sérii horúčav zapamätať, že Slovensko nemá na svoje územie - až na Dunaj - žiadne významné prítoky vody. Ak sa nemá zmeniť na vyprahnutú pustinu, zachráni ho iba les. Slovensko sa totiž môže na drvivej väčšine svojho územia spoliehať len na zadržanie zrážkovej vody. Ale nie hocaký - vodozádržnú schopnosť má iba les zdravý a hustý, s podrastom a hnijúcimi zvyškami odumretých kmeňov… proste plnohodnotný, prirodzený les," pokračoval minister životného prostredia.

 

Zo sveta: Zelenskyj v slzách: Je to národná strata!

 

img


O boji s biznismenmi

 

Lenže takýto, z hospodárskeho hľadiska vraj neziskový les, už roky nenávidia a ničia biznismani s drevom. Za komunistov učili celé generácie lesníkov vidieť v lese najmä hospodárske ciele, proste - drevo na predaj. Vraj: les sa vychováva sekerou.

Dva uplynulé roky sme preto museli zvádzať boj proti akémukoľvek zvýšeniu ochrany prirodzených lesov. Ochrancov lesa napádali na internete, v médiách, v parlamente, aj fyzicky. Nepriatelia prirodzeného lesa bojovali všetkými, aj nečestnými prostriedkami - biznis s drevom im bol nadovšetko. Vedecké argumenty vysmievali, štvali na nás dedinčanov, falšovali pravdu," hovorí Ján Budaj.

 

Zdravie: VIDEO Andrew Huberman o svetle, ktoré dokáže liečiť – časť druhá. Čo všetko ovplyvňuje naše zdravie a ako si ho zlepšiť?

 

img

 

Reakcia lesníkov

 

Odpoveď lesníkov na seba nenechala dlho čakať. Pre TASR sa vyjadrila Slovenská lesnícka komora. 

 

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) prispieva k nerešpektovaniu lesníckej odbornosti, nepochopeniu lesníckej práce a neznášanlivosti voči vlastníkom a obhospodarovateľom lesov," uviedol jej predseda Igor Viszlai. Dodal, že odmieta obvinenia lesníkov, ktorí hospodária v lesoch trvalo udržateľným spôsobom."

 

Relax: VIDEO Tomi Popovič v novom duete s Monikou Bagárovou. Neuveríte, kto si zahral vo videoklipe!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona