Izrael nevie vytvoriť vládu, dôkazom sú tretie voľby za 11 mesiacov

NETKY.SK • 2 Marec 2020, 07:36 • 2 min
Izrael nevie vytvoriť vládu, dôkazom sú tretie voľby za 11 mesiacov

JERUZALEM - V Izraeli sa v dnešných hodinách začali tretie parlamentné voľby v priebehu 11 mesiacov.

slovakia

left justify in out

Priebeh volieb

Volebné miestnosti sa otvorili o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ). Tzv. "exit polls" budú známe okamžite po uzavretí miestností o 22.00 h miestneho času (21.00 h SEČ). Čiastkové neoficiálne výsledky budú potom zverejňovať priebežne počas sčítavania hlasov.

 

Problém s vytvorením vlády

Opakované parlamentné voľby sa konajú v dôsledku toho, že po voľbách z 9. apríla a 17. septembra 2019 sa lídrovi žiadnej z parlamentných strán nepodarilo medzi 120 poslancami Knesetu zozbierať 61 hlasov na podporu potenciálnej koalície.

 

img

 

Možní víťazi

Favoritmi volieb sú - tak ako v predchádzajúcich hlasovaniach - pravicová strana Jednota (Likud) vedená úradujúcim premiérom Benjaminom Netanjahuom a centristická koalícia Modrá a biela (Kachol lavan) na čele s Bennym Gancom.

Očakáva sa, že žiadna z nich opäť nedosiahne dostatočný počet percent na samostatné vládnutie, takže sa budú znova musieť snažiť vytvoriť v parlamente koalíciu.

 

img

 

Zmena na politickej scéne

Viaceré médiá však upozorňujú, že na rozdiel od uplynulých dvoch kôl volieb je teraz situácia iná: Netanjahu je totiž od novembra minulého roku obvinený z podvodu, zneužitia dôvery a podplácania. Ten však vinu na svoju osobu odmieta. V histórii Izraela je to prvýkrát, čo bude musieť úradujúci predseda vlády čeliť obvineniu z korupcie. 

 

img

 

Napriek tejto kauze podpora Netanjahuovej strany Likud u voličov pred voľbami neklesla, rozdiel medzi nimi bol jeden-dva mandáty a v posledných dňoch sa Likud dotiahol na Gancov blok.

 

"Problémová" strana

Pomyslený jazýček  po voľbách  by mala byť opäť formácia Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) exministra obrany Avigdora Liebermana, ktorá odmieta spolupracovať so stranami izraelských Arabov i náboženskými stranami.

 

Hlasovať budú môcť aj nakazení

Priebeh volieb, najmä účasť v nich, zrejme ovplyvnia aj obavy z nového koronavírusu. V krajine sa už potvrdila nákaza u siedmich ľudí a následne sa objavili aj falošné správy o údajnej epidémii.

 

img

 

Izraelské úrady už medzičasom požiadali asi 5600 občanov, ktorí boli v kontakte s nakazenými osobami alebo cestovali do krajín, kde je epidémia koronavírusu, aby nevychádzali a zostali v dobrovoľnej karanténe. Aj takíto voliči budú môcť odovzdať svoj hlas, a to v špeciálne pre nich vyhradených volebných miestnostiach.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies