Google buduje nový podmorský optický kábel. Spojí Afriku s Austráliou

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 10:15 • 2 min
Google buduje nový podmorský optický kábel. Spojí Afriku s Austráliou

NAIROBI / CANBERRA - Spoločnosť Google pracuje na prvom podmorskom optickom kábli prepájajúcom Afriku s Austráliou. Nový zámer posilní každodenný prístup k internetu v jednej z doteraz najmenej pripojených častí sveta. Kábel s názvom Umoja nadväzuje na ten menom Equiano, ktorým sa Afrika v minulosti prepojila s Európou.

slovakia

left justify in out

Nový kábel bude začínať v Keni a povedie po súši cez Ugandu, Rwandu, Kongo, Zambiu, Zimbabwe a Juhoafrickú republiku. Následne sa cez oceán dostane práve do Austrálie, informovala agentúra Bloomberg. Budovaná infraštruktúra už v blízkej dobe zlepší pokrytie celého afrického kontinentu internetom.

Projekt je súčasťou širších amerických cieľov, ktoré sa zameriavajú na prehĺbenie doterajšej spolupráce s africkými štátmi. Americký prezident Joe Biden a kenský prezident Wiliam Ruto sa aj preto už za pár dní stretnú vo Washingtone na oficiálnej štátnej návšteve a práve americko-kenské obchodné vzťahy budú podľa očakávania veľkou témou.

„Prístup k najnovším technológiám, podporovaný spoľahlivou a odolnou digitálnou infraštruktúrou, je rozhodujúci pre rast ekonomických príležitostí,“ uviedla k zámeru Meg Whitmanová, veľvyslankyňa USA v Keni a bývalá výkonná riaditeľka spoločnosti e-Bay. „Toto je významný okamih na ceste k dosiahnutiu digitálnej transformácie Kene,“ doplnila.

Svoje ciele majú na africkom kontinente aj ďalšie firmy. Príkladom je spoločnosť Microsoft, ktorá pred pár dňami oznámila, že práve v Keni plánuje vybudovať nové dátové centrum s geotermálnou energiou v hodnote miliardy amerických dolárov. Tento zámer je súčasťou niekoľkoročného plánu na výrazné zvýšenie kapacity cloudouvých počítačových zariadení v oblasti východnej Afriky.

Pred pár mesiacmi bol kvôli opakovaným útokom Húsiov jeden z významných podmorských káblov v africkom okolí poškodený. ​​Bol to komunikačný kábel, ktorý prepája Európu s Indiou. Jeho správcom je juhoafrická spoločnosť Seacom, ktorá na oprave v hĺbke 150 až 170 metrov pracovala niekoľko dní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Bloomberg, Foto: Reddit / TechSpot (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies