IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávame

NETKY.SK • 29 Apríl 2019, 16:38 • 2 min
IT expertka: V kybernetickej bezpečnosti zaostávame

BRATISLAVA - Kybernetická bezpečnosť na Slovensku má podľa nej problém najmä v nedostatočnej koordinácii medzi Úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a Národným bezpečnostným úradom.

slovakia

left justify in out

Dva najväčšie problémy slovenskej kyberbezpečnosti sú nedostatočný výskum a absencia koordinácie medzi štátnymi orgánmi. Uviedla expertka na kyberbezpečnosť Melissa Hathaway.

 

„Tie zodpovedajú za civilné a vojenské zložky kyberbezpečnosti, avšak nedostatočná koordinácia projektov znamená potenciálne riziko,“ uviedla Hathaway, niekdajšia poradkyňa pre kybernetickú bezpečnosť Georga H. Busha aj Baracka Obamu. Pripravenosť Slovenska na kybernetické hrozby prezentovala v pondelok v rámci prednášky neziskovej organizácie Globsec v Bratislave.

 

Pre harmonizovaný systém, kedy obe tieto zložky spolupracujú, poukázala na Veľkú Britániu a Izrael. Ďalším veľkým problémom sa podľa jej slov zdá byť nedostatok investícii do kyberbezpečnosti a inovácie v oblasti IT. Hathaway odcitovala číslo štyroch percent využitia eurofondov k januáru 2018.

 

img

 

Generálny riaditeľ Sekcie kybernetickej bezpečnosti na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Jan Majtan priznáva, že takéto číslo mohlo zodpovedať v minulosti realite. Do budúcnosti sa však plánuje so zásadným zvýšením.

 

„To nielen v oblasti ochrany infraštruktúry, ale aj v oblasti vzdelávania v kybernetickej bezpečnosti, ako aj v oblasti posilnenia schopností a kapacít pri kritickej infraštruktúre, pri ochrane utajovanej skutočnosti a to v spolupráci s NBÚ, tak aj so spravodajskými službami a národnym CIRT-om.“

 

Dôvodom pre nízke využitie eurofondov je podľa účastníkov diskusie najmä nedostatok kvalifikovaných pracovníkov v danej oblasti, ktorých viac láka práca v zahraničí. Tým pádom sa realizuje menej projektov. To potvrdil aj bezpečnostný konzultant firmy Aliter Technologies Tomáš Bartek. V tomto dôsledku sa tak v minulosti museli vracať milióny eur, ktoré sú pre Slovensko alokované z Európskej únie.

 

Súkromie mobilu zanedbávame

 

Pre mladú generáciu je smartfon každodennou súčasťou života. Mladí ľudia sú na internete prakticky neustále a je pre nich úplne bežné všetko riešiť cez telefón. Od mailov, komunikáciu na sociálnych sieťach, nákupov v e-shope až po internetové bankovníctvo.

 

Dnešné mobilné telefóny sú v podstate malé vreckové počítače. Z prieskumu však jasne vyplýva, že na rozdiel od počítačov zabezpečenie svojich telefónov zanedbávame.

 

Len necelá polovica oslovených má mobilný telefón nejako chránený. Výstražný signál je, že 41% ľudí vlastne nevie, či má mobil zabezpečený. Možno teda predpokladať, že ho zabezpečený nemajú, rovnako ako pätina oslovených, ktorá to na rovinu priznala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies