Írsko zrušilo väčšinu obmedzení proti koronavírusu

NETKY.SK • 22 Január 2022, 10:30 • 2 min
Írsko zrušilo väčšinu obmedzení proti koronavírusu

DUBLIN - Írska vláda odsúhlasila zrušenie takmer všetkých obmedzení už od soboty od 07:00 SEČ. Tento krok je možný vďaka prekonaniu vrcholu vlny omikronu a vysokému tempu očkovania v krajine. Informovala o tom v piatok britská stanica Sky News.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Prelomové rozhodnutie oznámil premiér Micheál Martin v piatok v televíznom prejave k národu. Od víkendu sa írske krčmy, reštaurácie a ďalšie pohostinské zariadenia môžu vrátiť k normálnemu fungovaniu a zákazníci už nebudú musieť ukazovať digitálne COVID pasy. Doteraz ľudia museli ukazovať platný COVID pas a pohostinstvá museli zatvárať o 20:00.

 

img

Micheál Martin

 

Zrušili aj požiadavku zachovávať sociálny odstup. Prestali tiež platiť obmedzenia pre počet divákov na vonkajších a vnútorných podujatiach.

 

Írsko bude o dva týždne hostiť úvodný ragbyový zápas Pohára šiestich národov na Štadióne Aviva v hlavnom meste Dublin. Na tomto zápase sa bude môcť zúčastniť dav takmer 52 000 divákov.

 

Prečítajte si tiež: V Anglicku zrušia väčšinu covidových opatrení

 

Úplný návrat zamestnancov na pracoviská sa začne vo fázach od pondelka 24. januára. Niektoré pravidlá však budú platiť ďalej. Požiadavka nosiť na tvári rúško sa zachováva, a to aspoň do konca februára, a takisto bude stále nutné ukázať COVID pas pri medzinárodnom cestovaní. Samoizoláciu budú vyžadovať od infikovaných ľudí s príznakmi.

 

Írsko už od začiatku pandémie prekonalo vrchol svojej piatej vlny nákazy koronavírusom, píše Sky News. Patrí ku krajinám Európy s najvyšším percentom zaočkovaných obyvateľov a má stabilizovanú mieru hospitalizácií. Krízový štáb Národného verejného zdravia preto mohol odporučiť vláde, že z hľadiska verejného zdravia už nie je dôvod na zachovávanie obmedzení.

 

img

V uliciach Dublinu

 

Írsky minister zdravotníctva Stephen Donnelly povedal, že vláda si veľmi dobre uvedomuje obavy starších a zraniteľných ľudí z úplného znovuotvárania, ale dodal, že ide o nachádzanie rovnováhy. Minister doplnil, že v nasledujúcich týždňoch očakáva zvýšenie v počte prípadov nákazy, ale podľa neho zdravotný systém už dokázal, že to vie zvládnuť.

 

K téme: Hongkong zaviedol brutálnu stratégiu v boji s koronavírusom. Ľudia sa búria!

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies