Merkelová prisľúbila pomoc pri obnove územnej celistvosti Ukrajiny

NETKY.SK • 20 Máj 2019, 19:22 • 2 min
Merkelová prisľúbila pomoc pri obnove územnej celistvosti Ukrajiny

HANNOVER - Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová prisľúbila pomoc pri obnove územnej celistvosti Ukrajiny. Podľa agentúry DPA to Merkelová uviedla v pondelok počas návštevy na základni NATO na severe Nemecka a v deň, keď sa v Kyjeve funkcie prezidenta Ukrajiny ujal Volodymyr Zelenskyj.

slovakia

left justify in out

Merkelová pripomenula, že Nemecko sa spolu s Francúzskom zapojilo do rokovaní v rámci minského mierového procesu, a poznamenala, že Zelenskyj vo svojom inauguračnom prejave označil za prioritu ukončiť konflikt na východe krajiny.

 

Minský mierový proces sa za účasti Nemecka a Francúzska začal ešte v roku 2014, ale zatiaľ neviedol k obnoveniu mieru v Donbase, kde proti sebe stoja vládne sily a Ruskom podporovaní separatisti.

 

V reakcii na Zelenského inauguračný prejav nemecké ministerstvo zahraničných vecí označilo jeho zámer rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby za "pochopiteľný".

 

Dodalo, že parlamentné voľby na Ukrajine by aj tak boli v októbri tohto roku. Rozhodnutie prezidenta Zelenského pokúsiť sa získať prostredníctvom volieb mandát na podporu svojej politiky je "logické", uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.

 

 

Zelenskyj sa po inaugurácii na stretnutí s vedúcimi zahraničných delegácií a veľvyslancami cudzích štátov poďakoval za pomoc pri usporiadaní nedávnych volieb na Ukrajine.

 

"Spolu sme dokázali, že Ukrajina je demokratický štát," vyhlásil a poďakoval sa aj za pomoc v boji proti korupcii, ekonomickým problémom "a, čo je najdôležitejšie, v boji proti ruskej agresii."

 

Vyjadril tiež nádej, že počet zahraničných partnerov Ukrajiny sa zvýši, a "Ukrajina sa v medzinárodnom spoločenstve sa stane spoľahlivou sestrou, na ktorú budú všetci hrdí." Svoj prejav ukončil vyhlásením, že "Ukrajina bude známa po celom svete."twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies