Irán hrozí zintenzívnením raketového programu, chce posilniť vojenskú spoluprácu s Ruskom v Sýrii

NETKY.SK • 19 Október 2017, 13:05 • 2 min
Irán hrozí zintenzívnením raketového programu, chce posilniť vojenskú spoluprácu s Ruskom v Sýrii

ANKARA - Iránsky program vývoja balistických rakiet sa urýchli napriek tlaku zo strany Spojených štátov a Európskej únie, ktoré požadujú jeho pozastavenie. Vyhlásili to dnes iránske elitné Revolučné gardy.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Iránsky balistický raketový program sa rozšíri a bude sa rozvíjať rýchlejšie v reakcii na nepriateľský prístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k tejto revolučnej organizácii (gardám)," uvádza sa vo vyhlásení Revolučných gárd.

 

Trump minulý týždeň odmietol potvrdiť jadrovú dohodu s Iránom z roku 2015, čo vyvolalo novú vojnu slov medzi Iránom a Spojenými štátmi. Vyústilo to do silnejúcej nedôvery a nacionalistických nálad u Iráncov.

 

Šéf Bieleho domu dosiaľ neoznámil odstúpenie od dohody, namiesto toho posunul záležitosť americkému Kongresu, aby o tejto záležitosti rozhodol. Kongres má k dispozícii dva mesiace na to, aby rozhodol o ďalšom postoji USA v tejto otázke.

 

Americký prezident tiež poveril ministerstvo financií, aby sprísnilo sankcie uvalené na iránske Revolučné gardy za ich podporu terorizmu a aby zaviedlo sankčné opatrenia voči ich predstaviteľom.

 

V reakcii na Trumpove vyjadrenia iránsky prezident Hasan Rúhání vyhlásil, že Teherán bude plniť záväzky vyplývajúce z dohody, kým to bude v jeho záujme.

 

Irán dnes vyhlásil, že sa bude usilovať o posilnenie vojenskej spolupráce s Ruskom vo vojnou zmietanej Sýrii.

 

K vyhláseniu došlo len niekoľko dní po tom, čo dal Izrael jasne najavo, že je zásadne proti zvyšovaniu iránskej vojenskej prítomnosti na území Sýrie.

 

"Posilňovanie vojenskej spolupráce s Ruskom zohráva strategickú úlohu v iránskej zahraničnej politike," uviedol iránsky minister obrany Amír Hatámí. Dodal, že zámer Iránu posilniť vojenskú spoluprácu s Ruskom konzultoval telefonicky so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom.

 

Šojgu sa začiatkom tohto týždňa stretol v Tel Avive s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý mu povedal, že Izrael nedovolí Iránu, aby na sýrskom území budoval svoje vojenské základne.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies