Investori aktívnejšie mapujú trh nehnuteľností SR

NETKY.SK • 29 Júl 2010, 12:59 • 2 min
Investori aktívnejšie mapujú trh nehnuteľností SR

Investori aktívnejšie mapujú trh nehnuteľností SR

slovakia

left justify in out

Investori po dlhšom období nečinnosti v roku 2010 aktívnejšie mapujú trh nehnuteľností už aj v SR. Slovenská pobočka medzinárodnej realitnej konzultantskej spoločnosti Colliers International (CI) zistila, že eviduje čoraz väčší dopyt po informáciách o situácii na trhu a o dostupných nehnuteľnostiach v SR.
      Ukazuje sa, že kríza zmenila strategické správanie sa investorov. Sú už pripravení vrátiť sa späť a v kontexte novej situácie na trhu zvažovať nové investície.
      Obrat na investičnom trhu s nehnuteľnosťami, jeho "prebúdzanie" a oživenie dokazujú aj dve uzatvorené transakcie za 6 mesiacov. Bola to kúpa budúceho Hotela Mercur v Bratislave, súčasti hotelovej siete Accor, a to americkým investorom Invesco Real Estate Hotel Fund. Druhý obchod sa týkal kúpy divízie nehnuteľností Volksbank Europolis spoločnosťou CA Immobilien za 272 miliónov eur. Súčasťou divízie sú aj dva projekty v SR, kancelársky komplex Europolis v Bratislave a logistický park v Chorvátskom Grobe.
      "Situácia na investičnom trhu sa v 1. polroku 2010 výrazne zlepšila, čo dokazuje aj viacero obchodných transakcií nachádzajúcich sa v konečnom štádiu," uviedol konzultant investičnej divízie spoločnosti Colliers, Ignacio Gomez s tým, že na tuzemskom trhu sú najaktívnejší lokálni investori.
      Inštitucionálni investori sa podľa jeho slov zameriavajú na viac konsolidované trhy ako sú Poľsko a Praha. "Ak sa však výnosová miera v regióne začne pomaly znižovať, očakávame, že Bratislava sa opäť stane atraktívnou investičnou pre tento typ investorov." Oživenie investičnej aktivity je ovplyvnené viacerými faktormi, napr. aj nevyhnutnou konsolidáciou lokálneho trhu nájomcov.
      Z prieskumu vyplýva, že investori sa najviac zaujímajú o predaj a spätný prenájom nehnuteľností. Lákajú ich aj investície do nehnuteľností, ktoré produkujú výnos, sú umiestnené v dobrej lokalite, disponujú dlhodobými nájomnými zmluvami a kvalitnými nájomníkmi. "Výnosy by sa mali spolu so zvyšujúcim sa záujmom investorov udržať na súčasných hodnotách počas celého roka."
      Colliers tiež zaznamenal rast záujmu o nehnuteľnosti za účelom prestavby a o pozemky pre budúcu výstavbu. Podľa neho opäť vstupujú do hry projekty zastavené následkami hospodárskej krízy.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies