Informácie o činnosti ruských tajných v Čechách nenechali chladnú ani SIS. Rozhodla sa prijať nevyhnutné opatrenia

NETKY.SK • 18 Apríl 2021, 16:52 • 2 min
Informácie o činnosti ruských tajných v Čechách nenechali chladnú ani SIS. Rozhodla sa prijať nevyhnutné opatrenia

BRATISLAVA - Slovenská informačná služba (SIS) v súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v Českej republike prijala nevyhnutné opatrenia.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom hovorkyňa SIS Simona Svítková. Uviedla, že získané poznatky priebežne odstupujú zákonným príjemcom a v spomínanej súvislosti úzko spolupracujú s partnerskými službami iných štátov.

 

Výbuch muničného skladu

Tiež sa stotožňujú s uverejneným stanoviskom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR). Reagovali tak na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov.

 

Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

„Činnosť cudzích spravodajských služieb SIS neustále monitoruje aj v súčasnosti. V súvislosti s informáciami o nepriateľských činnostiach ruských služieb v ČR prijala nevyhnutné opatrenia,“ ozrejmila Svítková.

 

Zároveň podotkla, že SIS v súvislosti s aktivitami cudzích spravodajských služieb aj v minulosti zvýšila kontraspravodajskú ochranu záujmov Slovenska.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Čechách postriekali kečupom múr ruskej ambasády

 

Vyhostení Rusi zo Slovenska

Ako ďalej poukázala, práve to napríklad viedlo k vyhosteniu troch ruských diplomatov zo SR v auguste 2020. Podľa vtedajších vyjadrení rezortu diplomacie boli informácie slovenských spravodajských zložiek, že činnosť diplomatov bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Minister Ivan Korčok (nom. SaS) dnes vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že udalosti v ČR potvrdzujú dlhodobé zistenia slovenských spravodajských služieb, že aj Česko a Slovensko sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite.

 

Svoju podporu ČR plánuje osobne vyjadriť aj v pondelok 19. apríla na rokovaní ministrov zahraničných vecí Európskej únie. V pláne má tiež vyzdvihnúť význam spolupráce spojeneckých spravodajských služieb. Tie majú podľa neho kľúčovú úlohu pri zaručení vnútornej bezpečnosti a ochrane aj slovenských štátnych záujmov.

 

Prečítajte si tiež: Česko vyhostí 18 ruských diplomatov, pretože sú dôstojníkmi tajných služieb

 

Česko opustí 18 zamestnancov ruskej ambasády
Hamáček na sobotňajšej tlačovej besede vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

 

„Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom. Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies