Infekčné ochorenie mozgu zabíja indické deti, môže za to zrejme liči

NETKY.SK • 18 Jún 2019, 08:58 • 2 min
Infekčné ochorenie mozgu zabíja indické deti, môže za to zrejme liči

PATNA - Vírus, ktorý zrejme pochádza z ovocia liči, zabil v indickom štáte Bihár už 100 detí.

slovakia

left justify in out

Severoindický štát Bihár so 100 miliónmi obyvateľov patrí k územiam s najhorším zdravotným stavom obyvateľstva v rámci celej krajiny a je aj jedným z najchudobnejších. Štát zároveň trpí vlnou horúčav, ktorá je druhou najdlhšou zaznamenanou v Indii a zatiaľ si vyžiadala 78 ľudských životov. Bihár zápasí s výskytom syndrómu akútnej encefalitídy (AES) od začiatku júna.

 

V najväčšej štátnej nemocnici v meste Muzaffarpur zomrelo 85 detí a ďalších 18 podľahlo chorobe v súkromnom zariadení. Väčšinu obetí postihlo náhle a prudké zníženie hladiny cukru v krvi, povedal predstaviteľ zdravotníctva Ašok Kumar Singh. Podobné epidémie nastávajú každoročne v letných mesiacoch v tých istých okresoch od roku 1995, už typicky sa zhodujú s obdobím dozrievania ovocia liči.

 

img

 

Americkí vedci pred niekoľkými rokmi oznámili, že mozgové ochorenie môže súvisieť s jedovatou látkou nachádzajúcou sa v liči. Takisto uviedli, že na zistenie presnej príčiny ochorenia je potrebný ďalší výskum. Toto ochorenie mozgu vedie k záchvatom, zmene duševného stavu a smrti vo vyše tretine prípadov.

 

Televízne stanice odvysielali rozrušených rodičov sediacich vedľa svojich detí, pričom na jednej posteli sa ich tlačilo niekoľko. Lekár pre miestnu televíznu stanicu povedal, že spomínaná štátna nemocnica v Muzaffarpure vôbec nebola pripravená na nával pacientov. Väčšinu z nich pritom museli priviesť na invalidných vozíkoch, pretože boli pri vedomí iba napoly.

 

Neurologické ochorenie, s miestnym názvom čamki buchar, si v roku 2014 vyžiadalo rekordný počet 150 ľudských životov. Výskyt vírusovej infekcie mozgu spozorovali aj v Bangladéši a vo Vietname v tých oblastiach, kde rastie liči.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies