Hyundai a Kia zaplatia v USA 200 miliónov USD na urovnanie sporu o krádeže

NETKY.SK • 20 Máj 2023, 15:00 • 2 min
Hyundai a Kia zaplatia v USA 200 miliónov USD na urovnanie sporu o krádeže

WASHINGTON - Juhokórejské automobilky Hyundai Motor a Kia Corp sa dohodli, že zaplatia približne 200 miliónov amerických dolárov (185 miliónov eur). Musia tak urobiť, aby urovnali hromadnú žalobu týkajúcu sa nedostatočného zabezpečenia ich vozidiel proti krádežiam.

slovakia

left justify in out

Juhokórejské automobilky Hyundai Motor a Kia Corp sa dohodli, že zaplatia približne 200 miliónov amerických dolárov (185 miliónov eur), aby urovnali hromadnú žalobu týkajúcu sa nedostatočného zabezpečenia ich vozidiel proti krádežiam. Očakáva sa, že z dohody budú mať prospech majitelia asi deviatich miliónov vozidiel. Urovnanie ešte musí schváliť súd. TASR o tom informuje na základe správy portálu RTTNews.

 

Juhokórejské automobilky sa stali terčom hromadnej žaloby z dôvodu chýbajúcich imobilizérov v ich vozidlách. Tie sú štandardnou výbavou áut predávaných v USA aj EÚ. Hyundai a Kia sa napriek tomu rozhodli tieto zariadenia nenainštalovať v miliónoch vozidiel predávaných v USA. Zlodejom to umožňuje odcudziť vozidlo pomocou jednoduchého otvorenia stĺpika riadenia a použitím bežného nabíjacieho kábla UBS alebo podobného kovového predmetu na naštartovanie motora.

 

video ukazujúce postup ukradnutia auta pomocou tzv. "Kia Challenge"

 

Spojené štáty čelia rastúcemu počtu krádeží po tom, ako sociálna sieť TikTok a ďalšie internetové aplikácie spopularizovali metódu nazvanú "Kia Challenge", ktorá vysvetľuje postup, ako ukradnúť autá bez tlačidlového zapaľovania a imobilizačného zariadenia. Žalobu na juhokórejské automobilky podala v USA skupina generálnych prokurátorov z 23 štátov. Spoločnosti vo februári oznámili, že ponúknu aktualizáciu softvéru pre 8,3 milióna vozidiel registrovaných v USA s cieľom ochrániť zákazníkov pred krádežami.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies