Husté sneženie i ľad ochromujú dopravu v európskych krajinách

NETKY.SK • 7 December 2012, 13:39 • 2 min
Husté sneženie i ľad ochromujú dopravu v európskych krajinách

Husté sneženie i ľad ochromujú dopravu v európskych krajinách - Zaujímavosti Nečakane silná snehová nádielka prinútila belgické úrady, aby dočasne uzavreli prevádzku medzinárodného letiska v Bruseli a skomplikovala medzinárodnú železničnú dopravu smerom d

slovakia

left justify in out

img

Nečakane silná snehová nádielka prinútila belgické úrady, aby dočasne uzavreli prevádzku medzinárodného letiska v Bruseli a skomplikovala medzinárodnú železničnú dopravu smerom do Francúzska, Nemecka a Holandska.

Bruselské medzinárodné letisko bolo zavreté dnes ráno o 8.00 h, Hovorca letiska to zdôvodnil pokračovaním hustého sneženia, avšak vyjadril nádej, že v súlade s predpoveďou počasia na dnešný deň, sa podarí do značnej miery obnoviť činnosť ne letisku. Meteorologické predpovede uvádzajú, že sneženie by okolo obeda malo prestať.

Nízkorozpočtové letisko Brusel-Juh, v 60-kilometrov vzdialenom Charleroi, ktoré zabezpečuje aj spojenie s Bratislavou, pokračuje v normálnom pracovnom režime, k rušeniu letov tam nedošlo.

Vedenie spoločnosti Thalys, ktorá prevádzkuje rýchlovlakovú prepravu medzi Francúzskom, Belgickom, Holandskom a Nemeckom, už vo štvrtok oznámilo, že cestujúcim zabezpečí nové lístky, ak by došlo k prerušeniu dopravy z klimatických dôvodov a pre istotu vyzvalo cestujúcich, aby preložili svoje dnešné cesty na iný dátum. K prerušeniam a omeškaniam dopravy došlo dnes.

V Belgicku podľa správ Kráľovského meteorologického inštitútu napadalo ku dnešnému ránu až osem centimetrov snehu, najmOkrem leteckej a železničnej dopravy, k obmedzeniam premávky došlo aj v cestnej preprave. Belgické úrady ešte ráno vyzvali veľké dopravné kamióny (s dĺžkou 13 m), aby radšej zostali na parkoviskách. Hlavné cestné ťahy sú pravidelne ošetrované, horšia je situácia na cestách druhej a tretej triedy.


Podľa správ belgickej rozhlasovej a televíznej spoločnosti RTBF bolo pred ôsmou hodinou ráno zaznamenaných 300 km dopravných zápch na území celého Belgicka. Okolo 10.00 h sa zápchy zmenšili na 125 km.

Z hľadiska hromadnej dopravy je situácia najhoršia v provincii Namur, kde kvôli snehu nepremávajú niektoré autobusové spoje. 

Okrem leteckej a železničnej dopravy, k obmedzeniam premávky došlo aj v cestnej preprave. Belgické úrady ešte ráno vyzvali veľké dopravné kamióny (s dĺžkou 13 m), aby radšej zostali na parkoviskách. Hlavné cestné ťahy sú pravidelne ošetrované, horšia je situácia na cestách druhej a tretej triedy.

Podľa správ belgickej rozhlasovej a televíznej spoločnosti RTBF bolo pred ôsmou hodinou ráno zaznamenaných 300 km dopravných zápch na území celého Belgicka. Okolo 10.00 h sa zápchy zmenšili na 125 km.

Z hľadiska hromadnej dopravy je situácia najhoršia v provincii Namur, kde kvôli snehu nepremávajú niektoré autobusové spoje. 

V Bruseli električky jazdili celú noc z technických dôvodov, aby koľajnice príliš nezasnežilo a nezamrzli. 

Husté sneženie znepríjemnilo život v Holandsku, letisko Schiphol ruší lety

Najväčšie holandské letisko Schiphol pri Amsterdame dnes oznámilo, že muselo zrušiť vyše sto medzinárodných letov z dôvodu hustého sneženia a obmedzených podmienok na prevádzku letiska. To isté opatrenie prijalo aj medzinárodné letisko v Bruseli v Belgicku.

Holandský meteorologický inštitút oznámil, že podľa intenzity sneženia by snehová prikrývka v krajine mohla dosiahnuť 10 až 15 cm.

Podľa oznámenia letiska Schiphol, sa zrušené lety najviac dotkli pasažierov, mieriacich do Británie, Nemecka, Francúzska, Dánska a Českej republiky.

Desiatky letov boli kvôli výkyvom počasia presunuté na neskoršiu hodinu.

V Holandsku sa husté sneženie, najmä na juhu a v západnej časti krajiny, postaralo aj o obmedzenia v hromadnej cestnej doprave, ale situácia bola v tomto sektore menej dramatická ako sa úrady obávali. Holandské železnice majú zvýšenú pohotovosť a vopred sa cestujúcim ospravedlňujú za možné meškanie vlakov.

Podľa spravodajského serveru DutchNews.nl najväčšie dopravné zápchy boli kvôli sneženiu zaznamenané okolo veľkých miest ako Breda, Arnhem, Nijmegen, Amsterdam, Rotterdam a Haag.


Na maďarských cestách havarovali aj dve slovenské autá

Na západe Maďarska pri meste Körmend na štátnej ceste č. 86 zahynuli traja ľudia pri havárii troch nákladných áut z Maďarska, Slovenska a Poľska. Nehodu utrpelo neskôr aj ďalšie vozidlo so slovenským evidenčným číslom - pri obci Nyírbogdány na severovýchode Maďarska po šmyku zbehol z vozovky mikrobus a prevrátil sa nabok. Vodiča hospitalizovali s poranením hlavy. 

Podľa spravodajského servera Hir24.hu vo štvrtok snežilo okrem západných oblastí takmer vo všetkých župách. Najviac snehu zostalo na východ od hlavného mesta v Hevešskej župe. Inde sa sneh síce roztopil, povrch vozoviek a chodníkov však zamrzol.

Pri obci Kulcs južne od Budapešti na štátnej ceste č. 6 sa zrazili dve osobné autá. Šesť ľudí sa zranilo ťažko a dvaja ľahšie. Na zľadovatených cestách mnohé vozidlá narazili do seba, prípadne zbehli do priekopy. Na šmykľavých chodníkoch sa zranili viacerí chodci.

Záchranári ošetrili dovedna 85 ľudí zranených na chodníkoch a pri dopravných nehodách.

Najnižšiu teplotu namerali v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe, kde ortuť teplomera klesla na mínus desať stupňov Celzia. 

Riaditeľstvo Úradu ochrany proti katastrofám vydalo upozornenie, podľa ktorého aj počas nadchádzajúceho víkendu bude podobná situácia: vozovky a chodníky budú nadránom pokryté vrstvou ľadu. V Baranskej župe na juhu krajiny predpovedali meteorológovia výdatné sneženie a varujú pred vytváraním mohutných závejov.


Budapeštianske letisko bude uzatvorené zrejme až do polnoci

Budapeštianske Medzinárodné letisko Ferenca Liszta, ktoré museli dnes o 11.50 h uzatvoriť kvôli poruche elektrického systému na riadiacej veži, bude zrejme zatvorené až do dnešnej polnoci, informovala tlačová agentúra MTI.

Komunikačný riaditeľ spoločnosti Budapest Airport Mihály Hardy pre MTI povedal, že z technických príčin z letiska neštartujú žiadne spoje a nijaké ani neprijímajú.

Maďarský server pre leteckú dopravu Airportal.hu predtým uviedol, že prilietajúce lietadlá presmerovali na viedenské a bratislavské letisko.

Podľa servera došlo v riadiacej veži k poruche na tepelnom vedení. Vplyvom nej sa poškodil aj elektrický systém a preto sa rozhodlo o uzatvorení letiska.

Z prilietajúcich spojov povolili pristáť iba stroju spoločnosti Ryanair, ktorý požiadal o prednostné pristátie kvôli malému množstvu zvyšného paliva. Ďalšie nemecké a britské lietadlá odklonili do Viedne a Bratislavy.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies