Hrotákovcom potvrdili tresty za utýranie Lucky

NETKY.SK • 4 Marec 2015, 11:36 • 2 min
Hrotákovcom potvrdili tresty za utýranie Lucky

BRATISLAVA – Manželia Juraj a Alexandra Hrotákovci majú za utýranie malej Lucie Luknárovej stráviť za mrežami 18,5 roka v prípade otčima a 14 rokov v prípade matky dievčaťa. Krajský súd v Bratislave dnes potvrdil tieto pôvodne uložené tresty, keď zamietol odvolania voči rozsudku v kauze utýrania Lucie. Tú po smrti schovávali tri roky v jednom z bratislavských bytov.

slovakia

left justify in out

Pôvodný rozsudok v kauze padol vlani 16. októbra. Okresný súd Bratislava I vtedy odsúdil Hrotákovcov na spomínané tresty. Dvojicu uznali napokon vinnú z týrania blízkej a zverenej osoby a nie z vraždy, ako to žiadala prokuratúra. „Prvostupňový rozsudok je zákonný, správny a spravodlivý,“ vyhlásila dnes predsedníčka trojčlenného odvolacieho senátu. Krajský súd súhlasil, že na okrese zmenili kvalifikáciu z vraždy na týranie. „Správne modifikovali skutkovú vetu v zmysle dokazovania,“ uviedla sudkyňa. Podľa okresného súdu sa totiž nepodarilo preukázať úmysel dievča usmrtiť, čo je nevyhnutné pri uznaní viny z vraždy.


Predsedníčka odvolacieho senátu pochválila rozsudok okresného súdu, ktorý im svojou kvalitou uľahčil prácu. Poukázala tiež na rýchle ukončenie celej kauzy. Dnešné právoplatné rozhodnutie padlo približne po roku od príchodu prípadu na okresný súd. Sudkyňa tiež pripomenula nechutnosť celého prípadu. „Aj pre nás ako ženy - sudkyne bolo ťažké túto vec študovať a oboznamovať sa so znaleckým posudkom a fotodokumentáciou,“ priznala. Jej senát dopĺňali ďalšie dve sudkyne. Telo Lucky sa našlo v roku 2012, teda tri roky od momentu, keď podľa súdu dostala smrteľnú ranu od otčima. „Podmienky v tom byte boli strašné. Keby si všetci plnili svoje zákonné povinnosti, možno by sa tomu dalo zabrániť,“ skonštatovala sudkyňa a pripomenula zlyhanie sociálneho úradu.


Voči pôvodnému verdiktu sa odvolala prokuratúra aj obžalovaní manželia. Okresný súd vtedy skonštatoval, že Hroták dievča bil a spôsobil mu smrť. Dostal za to 17 rokov, plus 18 mesiacov za neoprávnené užívanie bytu. Matka Alexandra podľa súdu týrala dcéru tým, že jej odopierala osobnú a zdravotnú starostlivosť. Prokurátorka na dnešnom odvolacom konaní navrhla, aby posudzovali konanie obžalovaných ako vraždu a uložil im teda prísnejšie tresty. Obhajca Hrotáka krajský súd požiadal, aby prípad vrátili na okresný súd. Advokát matky dievčaťa zase chcel, aby prekvalifikovali konanie Hrotákovej na zanedbanie zdravotnej starostlivosti. Po dnešnom verdikte Hrotákov obhajca pripustil, že podajú dovolanie na najvyšší súd. „Idem za klientom a rozhodnutie je na ňom,“ reagoval na otázky novinárov.


Lucia Luknárová by mala v súčasnosti desať rokov. Jej matka Alexandra už jeden trest v minulosti dostala - za neoprávnené poberanie prídavkov na mŕtvu dcéru jej uložili sedemmesačný trest, ktorý si už odsedela vo väzbe. Súd čaká v súvislosti s týmto prípadom aj sociálnu pracovníčku. Luciu pochoval na ružinovskom cintoríne v Bratislave 4. apríla 2013 bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák.

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies