Hranicu medzi Belgickom a Francúzskom posunul miestny farmár

NETKY.SK • 4 Máj 2021, 19:30 • 2 min
Hranicu medzi Belgickom a Francúzskom posunul miestny farmár

Belgický farmár neúmyselne zmenil hranicu jeho krajiny s Francúzskom. Ako informuje spravodajský portál BBC, zmenu si všimol miestny historický nadšenec, keď sa prechádzal v lese.

slovakia

left justify in out

Nadšenec spozoroval, že kameň, ktorý značí hranicu, je posunutý o 2,29 metra. Spomenutého farmára zrejme hnevalo, že hraničný kameň stál v ceste jeho traktoru a posunul ho na francúzske územie.

 

img

 

Dobré vzťahy medzi krajinami 
Incident sa však na oboch stranách hranice stretol s pobavenými reakciami. "Urobil Belgicko väčším a Francúzsko menším, to nie je dobrý nápad," vyjadril sa pre francúzsku televíziu TF1 starosta belgickej pohraničnej obce Erquelinnes David Lavaux. "Bol som rád, že moje mesto bolo väčšie, ale starostka Bousignies-sur-Roc nesúhlasila," dodal s úsmevom. "Mali by sme byť schopní vyhnúť sa novej pohraničnej vojne," povedala pobavená francúzska starostka Aurélie Welonek pre noviny La Voix du Nord.

 

Kamene sú tam dodnes 
Hranica medzi Francúzskom a Belgickom, ktorá je dlhá 620 kilometrov, vznikla na základe Kortrijkskej zmluvy z roku 1820. Vyznačili ju hraničnými kameňmi, ktoré zostali na mieste dodnes.

 

img

 

Bude to mať dohru? 
Miestne úrady v Belgicku sa plánujú farmárovi ozvať a požiadať ho, aby vrátil kameň na jeho pôvodné miesto. Ak sa tak nestane, prípad by podľa BBC mohol skončiť na belgickom ministerstve zahraničia, ktoré by muselo zvolať francúzsko-belgickú hraničnú komisiu. Tá je neaktívna od roku 1930.

 

Lavaux pre belgickú webstránku Sudinfo poznamenal, že ak by farmár nesplnil svoju povinnosť, mohol by čeliť trestnému konaniu. "Ak by prejavil dobrú vôľu, nebudeme mať problém a vyriešime tento problém priateľsky," doplnil.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies