Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo Slovenska

NETKY.SK • 21 Apríl 2021, 09:51 • 2 min
Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo Slovenska

SLOVENSKO - Ukrajinci prestali odoberať zemný plyn zo Slovenska. Plynovodom Vojany-Užhorod už druhý mesiac neprúdi plyn.

slovakia

left justify in out

Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, dodávatelia plynu nemajú záujem našim východným susedom dodávať plyn vojanským plynovodom, keďže neevidujú dopyt zo strany Ukrajiny. „V súčasnom období absentuje významnejší dopyt po preprave v smere na Ukrajinu. Naopak, v dôsledku situácie na trhu bol dokonca zaznamenaný väčší vývoz zemného plynu z Ukrajiny ako dovoz,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

 

img


Za nezáujmom o prepravu plynu zo Slovenska na Ukrajinu budú zrejme preplnené ukrajinské zásobníky plynu. „Súvisí to ešte s vlaňajším intenzívnym predzásobením, prípadne v ďalších faktoroch na trhu so zemným plynom, napríklad ceny plynu,“ dodal Kubík. Podľa neho je Eustream stále pripravený na opätovné obnovenie dodávok plynu z Vojan do Užhorodu.

 

Mohlo by vás zaujímať: EÚ odhaduje, že Rusi by mohli mať na hraniciach s Ukrajinou vyše 150-tisíc vojakov

 

Ukrajinci ešte počas minuloročného leta odoberali vojanským plynovodom denne zhruba 40 miliónov kubíkov plynu. V jeseni sa odber znížil na 14 až 8 miliónov metrov kubických, pričom ku koncu vlaňajška sa prepravilo plynovodom Vojany-Užhorod už len okolo 1,3 milióna kubíkov plynu denne. V januári a vo februári tohto roka sa preprava plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybovala na úrovni jedného milióna kubíkov denne. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach, a to 44 miliónov kubíkov plynu v sobotu 29. októbra 2016.

 

img


Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014 po ukončení testovacích dodávok. Slovensko sa rozhodlo plynovod zrekonštruovať pre problémy Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska.

Prečítajte si tiež: Pokiaľ zaujmú Rusi voči Ukrajine agresívny postoj, budú niesť následkytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies