Hotely a reštaurácie sú poloprázdne pre opatrenia, ukázal prieskum

NETKY.SK • 15 Február 2022, 17:53 • 2 min
Hotely a reštaurácie sú poloprázdne pre opatrenia, ukázal prieskum

BRATISLAVA – Napriek miernemu uvoľneniu protipandemických opatrení je situácia hotelov a reštaurácií naďalej kritická. Viac ako 40 % prevádzok aj po uvoľnení opatrení a otvorení muselo svoje prevádzky znova zatvoriť. Vyplýva to z februárového prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS).

slovakia

left justify in out

„Hlavným dôvodom zatvárania prevádzok je pokles dopytu a chýbajúci hostia,“ uviedol Marek Harbuľák, prezident AHRS. Až tri štvrtiny opýtaných manažérov prevádzok uviedlo, že v januári 2022 zaznamenali pokles tržieb o viac ako 40 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019. V januári dosiahlo 60 % hotelov a penziónov vyťaženosť svojich kapacít do 20 %. Len necelých 12 % hotelov a penziónov malo obsadenosť vyššiu ako 40 %, čo predstavuje úroveň, pri ktorej tržby zvyčajne pokryjú náklady.

 

img

 

Ako hlavné dôvody poklesu uviedli prevádzkovatelia meniace sa opatrenia, predovšetkým podmienky na vstup hostí do prevádzok zariadení (51 % prevádzkovateľov). Iba 12 % z nich vidí ako hlavnú príčinu poklesu obavu hostí z možného nakazenia sa ochorením COVID- 19. Hotelieri a gastroprevádzky pritom neočakávajú zlepšenie situácie ani vo februári a marci. Vývoj rezervácií a dopytov je stále veľmi nízky. Pobytové hotely a penzióny dúfajú, že jarné prázdniny a zmiernenie opatrení by mohli o niečo zvýšiť vyťaženosť ich kapacít.

 

img

 

Pre absenciu zahraničných turistov a chýbajúce podujatia bude však situácia v mestských hoteloch aj vo februári a marci naďalej zlá. AHRS preto navrhuje, aby sa obdobie poskytovania štátnej pomoci za súčasného nastavenia podmienok rozšírilo na mesiace január až marec 2022. Ide predovšetkým o príspevok na udržanie pomoci v projekte Prvá pomoc, ako aj pomoc pre cestovný ruch, ktorú poskytuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

 

Možno vás zaujme: Srdce na transplantáciu možno viezť dlhšie vďaka prístrojutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona