Holandsko potrebuje ročne okolo 50.000 zahraničných pracovníkov

NETKY.SK • 25 Február 2019, 17:22 • 2 min
Holandsko potrebuje ročne okolo 50.000 zahraničných pracovníkov

AMSTERDAM - Holandsko musí každý rok prilákať okolo 50.000 zahraničných pracovníkov z ostatných krajín Európskej únie, aby vykompenzovalo nedostatok na domácom trhu práce.

slovakia

left justify in out

Uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na údaje národného štatistického úradu CBS.

 

Štatistický úrad spresnil, že v posledných rokoch prišlo do krajiny približne 750.000 ekonomických migrantov, väčšinou z Poľska a ďalších štátov strednej a východnej Európy. Tí často obsadzovali pracovné miesta v odvetviach, kde bol nedostatok vyškolených holandských pracovníkov, napríklad v oblasti logistiky.

 

Otázka migrujúcich pracovníkov z iných krajín EÚ sa už stala súčasťou predvolebnej kampane pred komunálnymi voľbami z 20. marca. Mnohé mestá poukazujú na nízku kvalitu bývania dočasných pracovníkov, pričom tí často platia neúmerne vysoké nájomné.

 

 

V provincii Limbursko, na juhu krajiny, orgány mestských samospráv spolu s niektorými podnikmi vypracovali akčný plán na zlepšenie podmienok bývania pre zahraničných pracovníkov, keďže sa dopyt po tomto druhu pracovnej sily neustále zvyšuje.

 

Regionálna vláda provincie Brabantsko začala v tejto súvislosti vyšetrovať, prečo sa mnohí zahraniční pracovníci rozhodujú pre pobyt v dovolenkových parkoch.

 

DutchNews.nl upozornil, že podnikatelia a personálne agentúry tvrdia, že holandský trh práce stráca voči susedným krajinám ako je Dánsko a Nemecko, ktoré majú navrch pri nábore zamestnancov zo zahraničia, z krajín s nízkou nezamestnanosťou.

 

Združenie holandských náborových agentúr (ABU) vypočítalo, že zahraniční pracovníci prispievajú sumou 11 miliárd eur ročne do národného rozpočtu.

 

"Bez zahraničných pracovníkov by sa naša ekonomika zastavila," uviedol pre televíziu NOS brabantský regionálny poslanec Bert Pauli.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies