Hlavným faktorom hospodárskeho rastu je a bude zahraničný dopyt

NETKY.SK • 25 November 2010, 13:30 • 2 min
Hlavným faktorom hospodárskeho rastu je a bude zahraničný dopyt

Hlavným faktorom hospodárskeho rastu je a bude zahraničný dopyt

slovakia

left justify in out

Hlavným faktorom hospodárskeho vývoja na Slovensku bude aj v budúcom i ďalších rokoch zahraničný dopyt, najmä z Nemecka, Česka a Francúzska. Ide o krajiny, ktoré sú najväčšími dovozcami slovenskej produkcie a s ktorými má SR priaznivú obchodnú bilanciu. Povedal to dnes v Bratislave na stretnutí členov Medzinárodného klubu SR guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch.
      Podľa jeho slov sa medziročný rast v roku 2011 vplyvom konsolidačných opatrení spomalí na 3 %, inflácia stúpne na 3,8 %. Do roku 2012 by sa mal podľa aktuálneho plánu vlády znížiť deficit verejných financií na 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Deficit bežného účtu platobnej bilancie by sa pod vplyvom rýchlejšie rastúceho vývozu ako dovozu mohol naďalej znižovať až na predpokladanú úroveň 0,2 % HDP v roku 2012.
      Slovensko, ako povedal guvernér, je v budúcoročných odhadoch tak HDP, ako aj inflácie i ďalších parametrov väčším pesimistom, ako sú odhady medzinárodných inštitúcií, vrátane Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorých predikcie rastu slovenskej ekonomiky sú vyššie.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies