Hlas-SD vyzýva agroministra Vlčana k okamžitej demisii!

NETKY.SK • 24 Január 2022, 11:20 • 2 min
Hlas-SD vyzýva agroministra Vlčana k okamžitej demisii!

BRATISLAVA - Mimoparlamentný Hlas-SD a predseda mimoparlamentného Maďarského fóra Zsolt Simon vyzývajú agroministra Samuela Vlčana (nominant OĽaNO) na okamžitú demisiu, podľa Hlasu-SD totiž Vlčan osobne schválil systém vyplácania financií v kauze Najdrahšie svine.

slovakia

left justify in out

Zároveň minister OĽaNO žiadal, aby celý proces prebehol bez medializácie. Má to vyplývať z emailovej komunikácie členov vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú má Hlas–SD k dispozícii.

 

img

 

Strana žiada o okamžité odstúpenie ministra. „Pred dvoma týždňami som oslovil agrorezort so žiadosťou v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Chcel som vedieť, kto rozhodol o schválení vzorca vyplácania dvoch miliónov eur za zber údajov o sviniach na Slovensku. MPRV mi odmietlo údaje poskytnúť. Niekto na úrade sa však už na túto korupciu nemohol pozerať. Informácie, ktoré sme dostali, poukazujú na to, že nastavenie vzorca mal schváliť osobne minister OĽaNO Vlčan. Zároveň o tejto ´podpore´ nechcel minister verejnosť informovať," uviedol nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a člen predsedníctva Hlasu–SD Róbert Puci.

 

img

 

V kauze "najdrahších svíň", v ktorej len štyrom percentám chovateľov ošípaných vyplatilo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) dva milióny eur, pritom podľa Puciho agrorezort nebol schopný vysvetliť prakticky nič. Vďaka zvláštne a nelogicky nastavenému vzorcu dostala podľa kritikov firma rodiny štátneho tajomníka OĽaNO Milana Kyseľa 4 500 eur na každú zo šiestich svíň a 10 500 eur získal aj Augustín Polák, kandidát vo voľbách do NR SR za OĽaNO.

 

„Hlas–SD na základe informácií, ktoré nám boli doručené, a ktoré zverejníme v utorok (25. 1.), žiada ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuela Vlčana z OĽaNO, aby bezodkladne podal demisiu. Hlas–SD už zároveň pripravuje trestné oznámenie. Policajný prezident Štefan Hamran je totiž aj napriek výzvam a závažným podozreniam z korupcie a zneužitia právomocí verejného činiteľa pri kauze najdrahších svíň a ľudí z OĽaNO hluchý a slepý," zdôraznil Puci.

 

img

 

Na odchod z postu agroministra vyzýva Vlčana aj exminister pôdohospodárstva Simon. „Najnovšie sa na verejnosť dostala emailová komunikácia úradníkov ministerstva, z ktorej jasne vyplýva, že minister Vlčan o systéme poskytnutia podpôr vybraným vedel. Ako aj o tom, že celé sa to má realizovať bez veľkej medializácie a potichu. Celé sa to udialo s vedomím a posvätením ministra. Tu už nestačí odchod podriadených ministra Vlčana," povedal Simon.

Delenie dotácií "na tajnáša" pre vybraných je podľa Simona korupcia najhrubšieho zrna o to viac, že sa to dialo "pod taktovkou" samotného ministra. „Vyzývam ministra Vlčana, aby sa okamžite vzdal svojej funkcie," podčiarkol Simon. Ak premiér Eduard Heger (OĽaNO) nechce zakrývať prípady podobné kauze Dobytkár, mal by podľa neho začať bezodkladne konať.

 

Prečítajte si: Na čom sa zhodli Branislav Gröhling a Richard Raši?

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies