Hlas-SD navrhuje rast dôchodkov, zníženie DPH či spotrebnej dane z benzínu

NETKY.SK • 14.03 • Čítanie 2 min

BRATISLAVA – Strana Hlas-SD navrhuje na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR zmeny zákonov, ktorými by sa mimoriadne valorizovali dôchodky, znížila sa daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny, alebo poklesla spotrebná daň z benzínu a nafty.

slovakia

left justify in out

Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda mimoparlamentnej strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini. Pre dôchodcov navrhol Hlas-SD mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o 3,3 %, ktorá by im mala pomôcť vyrovnať sa s výrazným rastom cien. V tomto roku zvýšil automat dôchodky iba o niečo viac ako jedno percento, v budúcom roku by mali dôchodky vzrásť výrazne viac. Presné číslo závisí od inflácie v tomto roku, no očakáva sa valorizácia okolo 8 %.

 

img

 

Reakciou na zdražovanie potravín je návrh na zníženie DPH na potraviny z desiatich na päť percent a nulovú sadzbu dane v prípade predaja z dvora. Pellegrini pripustil, že by mohli obchodníci situáciu zneužívať, no pokles ceny potravín sa podľa neho aspoň počas najbližších mesiacov dá zabezpečiť dôslednou kontrolou ich marží. Podobne by Hlas-SD chcel znížiť na obmedzený čas spotrebnú daň na benzín a naftu, a to o 20 eurocentov na liter.

 

img

 

Pre rodičov, ktorým sa nepodarilo nájsť voľné miesto v škôlke, navrhujú poslanci predĺženie vyplácania rodičovského príspevku až do piatich rokov dieťaťa a tiež by chceli počas nasledujúcich troch rokov zvýšiť príspevky na sociálne služby tak, aby sa zvýšenie mohlo použiť iba na zvyšovanie platov v tejto oblasti. Zo štátneho rozpočtu by si tieto opatrenia podľa Pellegriniho vyžiadali približne 700 miliónov eur ročne, ktoré expremiér navrhuje vziať z rezervy rozpočtu, prípadne by si podľa neho mohla krajina financie požičať a zvýšiť tak rozpočtový deficit.

 

Možno vás zaujme: Štvrté kolo ukrajinsko-ruských rokovaní bolo prerušenétwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona