REPORTÁŽ: HLAS-SD navrhuje obedy zadarmo pre všetky deti, do júna sa to však nestihne

NETKY.SK • 31 Máj 2021, 09:57 • 2 min
REPORTÁŽ: HLAS-SD navrhuje obedy zadarmo pre všetky deti, do júna sa to však nestihne

BRATISLAVA - Mimoparlamentná Hlas-SD navrhuje ponechať od septembra tohto roka štátom dotované obedy pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách. Nezaradení poslanci okolo expremiéra Petra Pellegriniho predložili tento návrh do parlamentu.

slovakia

left justify in out

 

Prečo až september? 

Opoziční poslanci navrhujú, aby novela zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR nadobudla účinnosť už od 1. júla tohto roka. Bez skráteného legislatívneho konania, ktoré môže navrhnúť len vláda, však parlament novelu zákona nestíha do konca júna definitívne schváliť.

 

img

 

Ak by poslanci na júnovej schôdzi, ktorá sa začne 15. júna tohto roka, návrh posunuli do druhého čítania, tak sa druhé čítanie o novele uskutoční až na septembrovej schôdzi Národnej rady SR so začiatkom od 16. septembra tohto roka.

 

Bolo by to 2 v 1
Poslanci NR SR okolo Petra Pellegriniho síce priznávajú nárok na štátnu dotáciu na obed pre všetky deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách, avšak neriešia poskytovanie vyššieho daňového bonusu na deti. Súčasná vládna koalícia pritom deťom pracujúcich rodičov od júla tohto roka zvýši daňový bonus na dieťa ako kompenzáciu za to, že tieto deti nebudú mať nárok na dotáciu na obed.

 

img

 

Ak by parlament schválil legislatívny návrh Hlasu-SD, deti pracujúcich rodičov by mali nárok na štátom dotovaný obed a súčasne ich rodičia by mali zvýšený daňový bonus na deti.

 

Už schválená novela 
Od nasledujúceho školského roka budú mať rodičia detí navštevujúcich materskú alebo základnú školu nárok buď na štátom dotovaný obed, alebo na vyšší daňový bonus na dieťa. Daňový bonus pre pracujúcich rodičov na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov sa od júla tohto roka zvýši na 1,7-násobok a od 1. januára 2022 na 1,85-násobok základnej sumy tohto daňového zvýhodnenia.

 

img

 

Daňová úľava pre pracujúcich rodičov školákov tak stúpne o 16,25 eura na 39,47 eura mesačne. Od 1. januára 2022 by sa mal daňový bonus pre rodičov detí vo veku od 6 do 15 rokov zvýšiť približne o 4,50 eura mesačne na zhruba 44 eur.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies