Ekonomická nálada na Slovensku bola v júni najlepšia za posledné dva roky

NETKY.SK • 27 Jún 2024, 10:01 • 2 min
Ekonomická nálada na Slovensku bola v júni najlepšia za posledné dva roky

BRATISLAVA - Najvýraznejšie zlepšenie nálady zaznamenali podnikatelia v službách. Optimizmus vládol aj medzi podnikateľmi v obchode a priemysle. Naopak, spotrebiteľská atmosféra sa po troch priaznivých mesiacoch opäť zhoršila, respondenti vnímali negatívne predovšetkým vývoj financií v ich domácnostiach. Pesimistickejší boli aj podnikatelia v stavebníctve.

slovakia

left justify in out

Ekonomická nálada na Slovensku sa po zhoršení v predchádzajúcom mesiaci v júni opäť mierne zlepšila. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) sa medzimesačne zvýšil o 3,4 bodu na úroveň 107,1. Bola to najvyššia hodnota od mája 2022. K zlepšeniu došlo vplyvom priaznivejších hodnotení troch z piatich zložiek indikátora. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 13,2 bodu, dlhodobý priemer prevýšila len mierne o 1,1 bodu.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v štyroch odvetviach (v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách) a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v júni vzrástol o 0,3 bodu na hodnotu 4. Vývoj indikátora ovplyvnil pokles zásob hotových výrobkov, najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov a dopravných prostriedkov. Napriek tomu je podľa väčšiny podnikateľov stav zásob primeraný.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v júni narástol o 12,4 na hodnotu 13,7 bodu. Nárast zaznamenali všetky ukazovatele indikátora. Podnikateľská situácia sa zlepšila najmä v ubytovacích a stravovacích službách. Najvyšší nárast dopytu za posledné tri mesiace avizovali finančné a poisťovacie služby, v nasledujúcich troch mesiacoch jeho zvýšenie očakávajú najmä informácie a komunikácia.

Nálada slovenských spotrebiteľov sa po troch mesiacoch rastu v júni len mierne zhoršila. Oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) o 2,6 na úroveň -10,7. Napriek poklesu sa naďalej drží nad dlhodobým priemerom, aktuálne o 9,5 bodu.

Negatívnejšie hodnotili spotrebitelia tri zo štyroch zložiek indikátora. Pesimistickejší boli predovšetkým pri hodnotení financií v ich domácnostiach, očakávajú zhoršené podmienky pre tvorbu úspor, ako aj zhoršenie celkovej finančnej situácie domácností. Skeptickejší boli aj pri hodnotení očakávaného vývoja nezamestnanosti. Optimizmus si zachovali len pri hodnotení vývoja celkovej hospodárskej situácie, aj to len mierny.

Indikátor dôvery v obchode v júni stúpol oproti máju o 4,3 bodu na hodnotu 10. Respondenti hodnotili pozitívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú nárast počtu zamestnancov, v oboch prípadoch predovšetkým v maloobchode v nešpecializovaných predajniach.

V júni sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o 3,5 bodu na -10,5. Pod pokles sa podpísali nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok, predovšetkým v podnikoch realizujúcich výstavbu budov, ale aj pokles očakávanej zamestnanosti.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Štatistický úrad SR, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies