Guns N' Roses hrali v Piešťanoch do druhej hodiny ráno

NETKY.SK • 14 Júl 2012, 09:04 • 2 min
 Guns N' Roses hrali v Piešťanoch do druhej hodiny ráno

Guns N' Roses hrali v Piešťanoch do druhej hodiny ráno - Kultúra Takmer 20 rokov muselo Slovensko trpezlivo čakať na prvý koncert americkej rockovej legendy Guns N' Roses. Formácia združená okolo speváka a klaviristu Axla Rosea sa napokon v piatok 13.

slovakia

left justify in out

img

Takmer 20 rokov muselo Slovensko trpezlivo čakať na prvý koncert americkej rockovej legendy Guns N' Roses. Formácia združená okolo speváka a klaviristu Axla Rosea sa napokon v piatok 13. júla naživo predstavila na piešťanskom letisku, kde odohrala 165-minútový koncert. Jej vystúpenie plné hitov i novších piesní z albumu Chinese Democracy (2008) končilo až o druhej hodine ráno, kedy návštevníkov z areálu vyprevádzala skladba My Way od Franka Sinatru a veľkolepý ohňostroj.

Po koncerte, ktorý bol vyvrcholením bonusového dňa Topfestu, sa návštevníci rozdelili minimálne na dva tábory. Ten prvý si pochvaľoval výbornú rockovú šou plnú pyrotechnických efektov, známych melódií a nekonečných gitarových sól. Ten druhý síce oceňoval nasadenie muzikantov, no jedným dychom dodával, že to už nie sú tí starí dobrí Guns N' Roses z konca 80. a začiatku 90. rokov minulého storočia. A čo na to samotná skupina ? „Boli ste úžasné publikum,“ povedal na konci Axl Rose. „Slovakian Fans Rock!!!! Thank You Topfest!!“ dodala kapela hodinu po skončení koncertu na sociálnej sieti Facebook.

Podujatie Topfest Plus odštartovala po sedemnástej hodine skupina Siempre Lukáša Adamca. Po nej vystúpila kapela Dorian Gray, ktorú vystriedala česká speváčka Lucie Bílá a formácia Arakain. Guns N' Roses mali podľa oficiálneho programu začať o 22:00, no iba málokto veril, že by kapela začala načas. Tieto predpoklady sa naplnili a hudobníci sa na pódium dostali až o 23:15. Takéto meškanie by bolo pri iných interpretoch opovážlivé, no pri Guns N' Roses ide o meškanie z kategórie prijateľných. Skupina svoj koncert odštartovala introm v podobe skladby Splitting the Atom od Massive Attack. Po nej už piešťanským letiskom zneli prvé tóny piesne Chinese Democracy pochádzajúcej z rovnomenného albumu.

Vzhľadom na známy fakt, že vo formácii figuruje z pôvodných členov už len Axl Rose, sa zraky publika upierali práve na neho. Excentrický hudobník nezostal nič dlžný svojej povesti a od začiatku pôsobil pomerne odmeraným dojmom. Po pódiu však pobehoval ako za starých čias a ako kedysi menil i jedno oblečenie za druhým. Rose sa v Piešťanoch predviedol v tričku s Mickeym Mouseom, ale i s červenou lebkou či horčicovožltým sakom. Podstatný však nebol jeho výzor, ale spev, ktorý bol pre mnohých jednou zo slabín piatkového vystúpenia. Kým pri niektorých skladbách predvádzal štandardný výkon, pri iných mu to až tak dobre nešlo. Utrpel tým aj azda najväčší hit Guns N' Roses - skladba Sweet Child o' Mine.

Svoje umenie ale v Piešťanoch predviedli aj ostatní hudobníci. Vlastným „číslom“ sa počas koncertu prezentovali Dizzy Reed (klávesy, piano, perkusie, vokály), Tommy Stinson (basgitara, spev), Richard Fortus (rytmická gitara), Ron "Bumblefoot" Thal (sólová gitara) i DJ Ashba (sólová gitara). Predovšetkým trojica gitaristov, ktorá je v zostave skupiny posledných pár rokov, bola popri 50-ročnom Roseovi často stredobodom pozornosti.

Čo sa týka výberu piesní, najviac bol zastúpený debut Appetite for Destruction (1987), z ktorého zaznelo až sedem skladieb - It's So Easy, Mr. Brownstone, Nightrain, Paradise City, Rocket Queen, Sweet Child O' Mine a Welcome to the Jungle. Dvojicu albumov Use Your Illusion I a II (1991) v Piešťanoch reprezentovalo päť skladieb, z ktorých najväčší ohlas mali balady Don't Cry a November Rain. Pri prvej menovanej si refrén schuti zaspievalo aj publikum, pričom sprievod tvorila na úvod gitara Bumblefoota.

Počas piatkovej noci skupina baladami vôbec nešetrila. Tisíce ľudí v hľadisku sa dočkalo aj kúskov ako Patience, This I Love či coveru Knockin' on Heaven's Door od Boba Dylana. Ďalšími coververziami, ktoré sa Guns N' Roses rozhodli zahrať, boli skladby Live and Let Die od Paula McCartneyho a Another Brick in the Wall od Pink Floyd.

Kapela, ktorá je od apríla členom Rock'n'rollovej siene slávy bude v európskom turné pokračovať 15. júla, kedy vystúpi na srbskom Exit festivale. O dva dni neskôr sa predstaví v chorvátskom Splite, 20. júla na Costa de Fuego festivale v španielskom meste Benicassim a napokon 22. júla v ďalšom španielskom meste Palme de Mallorca. Následne by sa skupina mala vrátiť do štúdia, kde bude pracovať na nasledovníkovi albumu Chinese Democracy. Jej fanúšikovia dúfajú, že novej nahrávky sa dočkajú skôr ako naposledy. Vydanie Chinese Democracy totiž kapele trvalo 15 rokov. Najvernejší slovenskí priaznivci zase budú dúfať, že Guns N' Roses zavítajú do krajiny pod Tatrami skôr ako za ďalších 20 rokov.

Zdroj:SITAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies