Glváč ocenil vojakov, ktorí zažili útok v Afganistane

NETKY.SK • 17 December 2013, 10:59 • 2 min
Glváč ocenil vojakov, ktorí zažili útok v Afganistane

BRATISLAVA – Medaily od ministra obrany Martina Glváča dnes dostali vojaci, ktorí zažili júlový teroristický útok na základni v afganskom Kandaháre.

slovakia

left justify in out

Medzi ocenenými bola aj štvorica, ktorá vtedy utrpela ľahké zranenia. Títo štyria vojaci sa odmietli vrátiť domov a zostali slúžiť v misii. „Ak pri návrate vojakov zo zahraničných misií chválime vojakov a sme radi, že sa vrátili, tak pri tejto rotácii je pochvala ešte viac namieste,“ povedal novinárom minister Glváč po ocenení vojakov z rotácie, ktorá pôsobila v operácii ISAF v Afganistane. „Treba im vzdať hold za to, že vydržali do konca a prekonali všetky psychické bariéry,“ dodal.

Spomienky na tragický incident z júla sú ťažké, hovorí Milan Kudera, jeden zo štvorice ľahko zranených. „Spomínam si na to dosť často, neboli to ľahké chvíle,“ priznal novinárom a ocenil podporu ostatných vojakov. „Keď sme tam zostali, chalani stáli pri nás a podporovali nás, čo sa týka psychickej stránky,“ povedal. Nevylúčil, že by na zahraničnú misiu išiel znovu. „Ešte nad tým nerozmýšľam, ale možno by som v budúcnosti šiel,“ dodal. 

Na slovenskú jednotku zaútočil 9. júla Lambar Chán, ktorý bol príslušníkom Afganskej národnej armády. Išlo o tzv. green-on-blue útok, keď „spojenec“ útočí na koaličné sily. Strieľal zo strážnej veže medzinárodného letiska v Kandaháre smerom dovnútra vojenskej leteckej základne, kde práve mali výcvik slovenskí vojaci. O život prišiel 35-ročný čatár Daniel Kavuliak. Dvaja ďalší slovenskí vojaci boli zranení ťažko, momentálne sa liečia na Slovensku. Útočník neskôr ušiel z afganského väzenia, na slobodu mu pomohol strážnik jeho cely. Dvojica predstierala, že zadržiavaný muž je chorý a potrebuje ošetrenie vo vojenskej nemocnici. Hnutie Taliban potvrdilo, že strelec bol naň napojený. Zverejnili aj video s útočníkom, na ktorom Taliban útok na Slovákov oslavuje. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies