Gastroenterológ varuje pred vianočným prejedaním, ludia zbytočne veľa varia a pečú

NETKY.SK • 21 December 2015, 14:41 • 2 min
Gastroenterológ varuje pred vianočným prejedaním, ludia zbytočne veľa varia a pečú

BRATISLAVA - Ľudia venujú počas sviatkov jedlu veľa peňazí, hovorí gastroenterológ Peter Minárik. „Nakupujeme, varíme a pečieme zbytočne veľa druhov a vo veľkých množstvách. Na výber však máme aj zdravšie alternatívy surovín či jedál,“ pripomína. Klobásy možno napríklad vymeniť za šunku, pečivo z bielej múky nahradiť celozrnným či tučné mäso chudým, výnimkou sú morské ryby. Odporúča sa tiež namiesto vyprážania jedlo dusiť alebo piecť.

slovakia

left justify in out

Aj koláče môžu byť podľa odborníkov na výživu zdravé aj potešením. „Zákuskov a koláčov sa nemusíte vzdať úplne, stačí, ak pečiete menej druhov a robíte menšie porcie. Využite aj netradičnejšie, no o to zdravšie suroviny, napríklad strúhanú mrkvu,“ radí doktorka Katarína Babinská.

 

Pri pečení odporúča znížiť obsah cukru. Mnohé koláče sú podľa jej slov rovnako dobré aj s použitím polovičnej dávky. Možno ho tiež nahradiť ovocím. Zdravšie sú tiež recepty, pri ktorých sa používajú vaječné bielka a nie celé vajcia a namiesto masla zase rastlinné tuky. Radí tiež zmenšiť hrúbku cesta a použiť viac ovocnej vrstvy. Vhodnejšie ako maslové krémy sú ovocné peny, šľahačku treba vymeniť za tvaroh.

Zdraví ľudia si však počas sviatkov môžu podľa odborníkov aj dopriať.

 

Pripomínajú však, že k tradíciám patria okrem dobrôt aj spoločné prechádzky, návštevy blízkych a tancovačky na štefanských zábavách. „Zdravý človek, ktorý sa prevažnú časť roka stravuje striedmo, môže počas Vianoc výnimočne zjesť aj menej racionálne menu a nič hrozné sa nestane,“ skonštatovala odborníčka na výživu Alžbeta Béderová.

 

Pokiaľ to však človek s jedlom preženie, môže mu to sviatky aj pokaziť. „Podráždený žalúdok alebo žlčník, zvracanie, bolesti, kŕče, nevoľnosť. Takéto tráviace problémy si vyžadujú dodržiavanie niekoľkodňovej hladovky,“ upozorňuje Babinská. Podľa gastroenterológa hrozia aj vážnejšie ťažkosti. „Žlčníkový záchvat, akútny zápal pankreasu, žalúdka alebo čreva. Pozor aj na zapichnutú kosť v hltane a nadmerné požívanie alkoholu,“ uzavrel Minárik.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies