Frontman skupiny Smola a Hrušky zverejnil sólový singel Plamene

NETKY.SK • 19 Marec 2019, 10:35 • 2 min
Frontman skupiny Smola a Hrušky zverejnil sólový singel Plamene

BRATISLAVA - Frontman skupiny Smola a Hrušky Jozef Kramár, známy pod umeleckým menom Spoko, zverejnil svoju prvú sólovú skladbu. Pieseň s názvom Plamene predstavil aj s videoklipom, ktorý je dostupný na službe YouTube.

slovakia

left justify in out

Na skladbe sa hudobne podieľal aj Spokov kolega z kapely Smola a Hrušky Matúš Miženko, ktorý nahral trúbky, zbory naspievala Blanka Richnavská, mixáž a zvuk mal na starosti Pavol Fecík z nahrávacieho štúdia Recording Studio 11.11. Spoko aktuálne pracuje na ďalších skladbách pre svoj sólový projekt, z ktorého plánuje vydať EP a odohrať niekoľko exkluzívnych koncertov s hosťami.

Jedným zo spúšťačov sólového projektu bola viac ako trojročná práca na dokumentárnom filme 0:52 z basketbalového prostredia, ktorý približuje nielen návrat Spoka ako kedysi dlhoročného hráča pod domáce koše, ale aj dramatický priebeh a pozadie klubu v Spišskej Novej Vsi, prepletený výraznými postavami a príbehmi osobností zo športovej i hudobnej scény. Práve počas tvorby tohto dokumentu zložil Spoko skladby, ktoré sú svojou emóciou a výpoveďou odlišné v porovnaní s tým, čo produkuje jeho kapela.


„Chcel som ukázať viac z mojej duše. Už počas prvých tónov je zjavné, že atmosféra skladby a jej lyrická výpoveď siaha do tajomných a citlivých komnát mojej autorskej tvorby. Dlho som váhal, či má zmysel začínať prakticky odznova nový projekt, obzvlášť, keď sa nám so skupinou darí a pracovne aj ľudsky si rozumieme. Prehrabal som šuplíky, v ktorých mám desiatky nápadov a skladieb, ktoré potrebovali dozrieť a teraz prišiel ten správny čas. Ďalším impulzom boli kolegovia z branže, zvukári či producenti, ktorí ma dlhodobo presviedčali, že by som mal ukázať aj inú tvár môjho umeleckého prejavu a využiť potenciál svojho hlasu. Pamätám si presne na moment, keď som púšťal dlhoročnému kamarátovi, ktorý pôsobí ako hudobný manažér, demo skladby zložené pre duo Alžbeta a Júlia. Vyberali sme pre nich singel a on sa ma opýtal, že kto spieva na tej nahrávke. Odpovedal som mu s malou dušičkou, že prepáč ja, lebo som nemal pri sebe žiadnu speváčku. Vyjadril prekvapenie, že práve naopak, za celú tú dobu, čo sa poznáme ma takto nevníma a prečo to nevydám ako sólovú vec. Oslovilo ho to a mňa výrazne nakoplo, keď podotkol, že spevákov s mojou farbou hlasu a uveriteľnosťou je málo a mal by som tie skladby nahrať sám“, opísal svoje pocity a prvé signály od okolia Spoko Kramár.

Videoklip nakrúcali v Kanade, v prírode a okolí rieky Niagara, pod taktovkou Martin Krestián Documentary. Video pritom vzniklo počas nakrúcania ďalších scén do spomínaného filmového dokumentu 0:52, ktorého príbeh zavial tvorcov až za Atlantický oceán.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies