Popri nepokojoch vo Francúzsku sa na radniciach zo solidarity zhromaždili davy ľudí

NETKY.SK • 3 Júl 2023, 18:15 • 2 min
Popri nepokojoch vo Francúzsku sa na radniciach zo solidarity zhromaždili davy ľudí

PARÍŽ - Davy ľudí sa v pondelok zhromaždili na radniciach po celom Francúzsku, aby prejavili solidaritu miestnym samosprávam.

slovakia

left justify in out

Davy ľudí sa v pondelok zhromaždili na radniciach po celom Francúzsku, aby prejavili solidaritu miestnym samosprávam. Od minulého utorka čelia nepokojom po zastrelení 17-ročného mladíka policajtom. TASR správu prevzala z agentúry AP. Protesty a nepokoje vypukli v celom Francúzsku po zastrelení 17-ročného mladíka alžírskeho pôvodu pri dopravnej kontrole na parížskom predmestí Nanterre. Podľa francúzskeho ministerstva vnútra demonštranti útočili na 99 radníc a ďalšie budovy samosprávy. Ľudia po zabití tínedžera útočia proti štátnym symbolom, podpaľovali obchody a rabovali.


Starosta Nanterre, Patrick Jarry uviedol, že policajné násilie sa dotklo najmä mladých ľudí. "Chceme spravodlivosť pre Nahela a chceme, aby požiadavky na ukončenie násilia vyjadrené jeho starou mamou a matkou boli rešpektované," uviedol Jarry.

 

Vo Francúzsku bolo nasadených celkovo 45.000 policajtov a žandárov a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v pondelok stretol so starostami 220 francúzskych miest. Polícia v noci na pondelok zatkla 157 osôb, čo je výrazne menej než počas predchádzajúcic.h nocí. Pri hasení požiaru v podzemnom parkovisku v metropolitnej oblasti Paríža zahynul 24-ročný hasič, uviedol minister vnútra Gérard Darmanin.

 

Zatiaľ nie je jasné, či má požiar súvislosť s nepokojmi, čo by malo objasniť až ďalšie vyšetrovanie. Darmanin dodal, že priemerný vek zatknutých je 17-rokov a zadržané boli aj deti vo veku 12 či 13 rokov za násilné útoky a zakladanie požiarov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies