Fínsko uviedlo do bežnej prevádzky najvýkonnejší reaktor v Európe

NETKY.SK • 16 Apríl 2023, 12:30 • 2 min
Fínsko uviedlo do bežnej prevádzky najvýkonnejší reaktor v Európe

HELSINKI - Fínsko po rokoch odkladov uviedlo v nedeľu do bežnej prevádzky najvýkonnejší jadrový reaktor v Európe: tretí reaktor atómovej elektrárne Olkiluoto ležiacej na juhu krajiny, informuje agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

"Ukončili sme testovaciu produkciu (v reaktore Olkiluoto 3) a dnes sme odštartovali bežnú výrobu elektriny. Odteraz sa bude v elektrárni Olkiluoto vyrábať asi 30 percent fínskej elektriny", pričom 14 percent bude produkovať nový reaktor, uviedol operátor elektrárne, spoločnosť TVO.

 

Olkiluoto 3 je tzv. európsky tlakovodný reaktor (EPR) generácie III+, vyvinutý francúzskymi firmami, a má kapacitu 1600 megawattov. Jeho výstavba sa začala v roku 2005 a prvýkrát ho skúšobne spustili na plný výkon vlani v septembri. Pôvodné plány počítali s jeho uvedením do prevádzky už pred vyše 12 rokmi. Podľa revidovaných plánov sa mala bežná produkcia elektriny plne spustiť už vlani v decembri, počas testovacej fázy bol však tento krok niekoľkokrát odložený.

 

Fínsko bude z produkcie nového reaktora pokrývať svoje energetické potreby najmä počas zimných mesiacov, na pozadí obáv z nedostatku elektriny, ktoré vyvolala ruská vojenská agresia voči Ukrajine. Moderný reaktor typu EPR začali vedci vyvíjať po černobyľskej jadrovej katastrofe z roku 1986 s cieľom zaistiť väčšiu bezpečnosť a produkčnú kapacitu. Projekty výstavby EPR vo Fínsku, Francúzsku a Británii však poznačili opakované odklady a neočakávane vysoké finančné náklady.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies