Fico: Za problémy živnostníkov s úhradou faktúr môže bývalá vláda

NETKY.SK • 13 Február 2015, 16:33 • 2 min
Fico: Za problémy živnostníkov s úhradou faktúr môže bývalá vláda

BRATISLAVA - Za to, že malé firmy a živnostníci dnes čakajú na peniaze od veľkých stavebných spoločností, zodpovedá vláda Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) a jej dumpingová cenová politika pri stavbe diaľnic.

slovakia

left justify in out

Vyhlásil to pred novinármi premiér Robert Fico (Smer-SD). Ministri jeho kabinetu už pripravujú reakciu na súčasný stav.
     

Premiér pripomenul, že pravicová vláda odmietla stavať diaľnice formou PPP projektov (projektov verejno-súkromného partnerstva), ktoré boli podľa neho veľmi dobre pripravené a dva úseky už dnes mohli byť dokončené. Vtedajší minister dopravy Ján Figeľ (KDH) si mal pritom zvoliť cestu rôznych súťaží s cenou ako základným kritériom.
     

"Za to, že dnes nemajú živnostníci peniaze od veľkých stavebných firiem, zodpovedá vláda, v ktorej sedel pán Figeľ. Za cenovú politiku, keď dávali firmám stavať diaľnice za 30 až 40 % reálnej hodnoty len preto, lebo si mysleli, že ukážu vláde Roberta Fica, ako lacno sa dajú diaľnice stavať. No nedajú sa. Jednoducho neoklamete nikdy cenu," zdôraznil premiér.
     

Zároveň upozornil, že jeho vláda pripravila novelizáciu Obchodného zákonníka, ktorá mala priniesť sprísnenie podmienok v zákone o konkurze a reštrukturalizácii. Prezident SR Andrej Kiska však právnu normu koncom minulého roka vetoval a parlament ju opätovne neschválil. "Čiže dnes ministerstvá spravodlivosti a hospodárstva pripravujú reakciu na tento stav, ktorý spôsobili politici okolo pána Figeľa," informoval Fico.      

 

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) navyše dodal, že vláda v polovici tohto roka príde s legislatívnym riešením, aby malé firmy a živnostníci nemuseli platiť daň z pridanej hodnoty (DPH), kým nemajú uhradené faktúry. Ide o jedno z opatrení prvého vládneho sociálneho balíka. Účinnosť by malo nadobudnúť od 1. januára 2016. "Ak sa vám to zdá dlho, je to preto, lebo sa hýbeme v harmonizovanom prostredí DPH, ktorá je v Európskej únii plne harmonizovaná a máme svoje limity," zdôvodnil.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies