Fico: Pri generálnom prokurátorovi nevidím cestu späť

NETKY.SK • 4 December 2014, 12:42 • 2 min
Fico: Pri generálnom prokurátorovi nevidím cestu späť

BRATISLAVA - Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) nevidí napriek dnešnému rozhodnutiu Ústavného súdu SR v otázke generálneho prokurátora cestu späť.

slovakia

left justify in out

Vyhlásil to na tlačovej konferencii s tým, že rešpektuje dnešný verdikt súdu, podľa ktorého bývalý prezident Ivan Gašparovič nevymenovaním Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora porušil jeho práva.
      

"Nepoznám rozhodnutie Ústavného súdu, počujem to prvýkrát. Rešpektujem ho, ale neverím, že sme my urobili chybu. Prezident Ivan Gašparovič rozhodol o nevymenovaní pána Čentéša a bol potom legitímne zvolený za generálneho prokurátora Jaromír Čižnár. Nevidím cestu späť," zdôraznil Fico.
     

Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že v ideálnom prípade by mal Čižnár po tomto verdikte odstúpiť a uvoľniť miesto Čentéšovi. "Od začiatku tvrdíme, že Ivan Gašparovič nesplnil svoje povinnosti a dnes to aj Ústavný súd potvrdil. Sadneme si s našimi právnikmi a budeme skúmať, aké sú teraz možnosti," avizoval.
      

Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan je rád, že ÚS potvrdil názor, že Čentéš mal byť vymenovaný. "Aj keď mu to trošku trvalo, som rád, že súd dospel k takémuto rozhodnutiu," poznamenal.
      

Miroslav Kadúc (OĽaNO) nie je verdiktom súdu prekvapený. "Nemilo prekvapený som z toho, čo sa bude diať teraz. Počkám si na odôvodnenie rozhodnutia, lebo nastala situácia, keď sa javí, že by sme mali mať dvoch generálnych prokurátorov," reagoval s tým, že voľba Čižnára zrejme nebola v súlade s právom. Tiež si chce počkať, kto zaplatí Čentéšovi nemajetkovú ujmu. "Dúfam, že to nebudú občania," dodal.
      

Podľa Lucie Žitňanskej (Most-Híd) rozhodnutie Ústavného súdu posilňuje právny štát na Slovensku. "Je ale zároveň aj rozhodnutím o povahe moci v rukách Smeru. Po celý čas išlo v tejto kauze o jedno jediné – o scenár Roberta Fica na ovládnutie generálnej prokuratúry," uviedla vo svojom stanovisku. V tomto scenári podľa nej zlyhávali všetky zložky moci, teda vláda, parlament, bývalý prezident aj Ústavný súd.
     

"Od začiatku sme tvrdili, že parlament nemá voliť nového generálneho prokurátora, pokiaľ nie je rozhodnutý spor o sťažnosti docenta Čentéša. Dnes Ústavný súd zjednal nápravu. Výsledkom je spochybnená legitimita generálneho prokurátora Čižnára" doplnila.

 

Senát Ústavného súdu SR dnes zrušil rozhodnutie bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča z 28. decembra 2012 nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Súd zároveň konštatoval, že nevymenovaním za generálneho prokurátora došlo k porušeniu základných práv Jozefa Čentéša. Čentéšovi I. senát ÚS SR pod vedením Ladislava Orosza zároveň priznal finančné odškodnenie v sume 60.000 eur.
      

Napriek tomu, že Národná rada SR v roku 2011 zvolila Čentéša za generálneho prokurátora, vtedajší prezident Ivan Gašparovič ho odmietol vymenovať. Čentéš na súde namietal porušenie svojich základných práv, najmä na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok.
      

Gašparovič ako prezident koncom roku 2012 zdôvodnil nevymenovanie Čentéša pochybnosťami, ktoré sprevádzali jeho voľbu v parlamente, ako aj to, že ako prokurátor v júli 2011 skartoval výpoveď poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) o korupcii v politike. Čentéš sa obhajoval, že ku skartácii došlo omylom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies