Festival Open House Praha sprístupní návštevníkom 109 historických i moderných budov

NETKY.SK • 15 Máj 2023, 16:30 • 2 min
Festival Open House Praha sprístupní návštevníkom 109 historických i moderných budov

PRAHA - V hlavnom meste ČR sa v pondelok začal festival mestskej architektúry Open House Praha, v rámci ktorého sa ľuďom počas nasledujúceho víkendu otvorí viac než sto bežne neprístupných budov. Dostupné budú viaceré ikonické stavby, napríklad Veľký strahovský štadión, Hotel International, pražské paláce, ale aj sídla ministerstiev, niektoré divadlá, univerzity či industriálne stavby.

slovakia

left justify in out

Deviaty ročník festivalu zadarmo sprístupní 109 historických aj moderných budov. Otvorená bude napríklad Kramářova vila, v ktorej český premiér prijíma zahraničné návštevy, či rezidencia pražského primátora s reprezentačnými priestormi. Návštevníci si budú môcť prezrieť a vypočuť zaujímavosti aj o sídlach ministerstva zahraničných vecí, priemyslu a obchodu, dopravy či kultúry.

 

img

 

Prístupné budú viaceré hotely, napríklad známy Hotel International, postavený v roku 1956 na rozkaz vtedajšieho ministra obrany Alexeja Čepičku. Hotel je zapísaný na zozname kultúrnych pamiatok a je známy z viacerých filmov, napríklad z muzikálu Šakalí léta. Ľuďom sa otvoria aj bežne neprístupné časti Veľkého strahovského štadióna, presláveného najmä socialistickými spartakiádami. Svojou rozlohou je najväčším na svete.

 

Výhľad na Prahu budú mať návštevníci napríklad z 27. poschodia bývalého sídla Motokovu, prvej stometrovej budovy v Československu, dnes druhej najvyššej budovy v ČR. Pohľad na Václavské námestie sa im naskytne zo strechy Domu módy, kam budú mať tiež prístup. Vstup do budov je bezplatný a väčšina z nich bude otvorená počas oboch víkendových dní od 10. do 18. hodiny. S prípravou a realizáciou akcie tento rok pomáha takmer 500 dobrovoľníkov.

 

img

 

V rámci sprievodného programu, ktorý sa začína v pondelok, sa návštevníci môžu zúčastniť napríklad na prehliadke novej budovy Fakulty humanitných štúdií Univerzity Karlovej, ktorá vznikla prestavbou menzy od slávneho českého architekta Karla Pragera. V roku 2021 získala jej nová podoba Národnú cenu za architektúru. Okrem toho budú počas celého týždňa rôzne prehliadky, prednášky, divadelné predstavenia a ďalší program.

 

Festival sa koná pod záštitou ministra kultúry Martina Baxu. Open House Praha je súčasťou celosvetovej siete Open House Worldwide, združujúcej viac než 50 miest na šiestich kontinentoch, v ktorých sa festivaly konajú. Koncepcia vznikla v Londýne v roku 1992, v Česku sa festival prvýkrát uskutočnil v roku 2015.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies