FBI odtajnil dokument z vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001

NETKY.SK • 12 September 2021, 11:03 • 2 min
FBI odtajnil dokument z vyšetrovania útokov z 11. septembra 2001

WASHONGTON - Zverejnenie dokumentov požadovali mnohé rodiny obetí.

slovakia

left justify in out

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v sobotu odtajnil prvý z viacerých dokumentov vzťahujúcich sa na vyšetrovanie teroristických útokov z 11. septembra 2001. Upravený dokument bol zverejnený v noci zo soboty na nedeľu. Počas soboty sa v USA uskutočnilo viacero spomienkových slávností pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov.

 

Americký prezident Joe Biden v dekréte zverejnenom v piatok 3. septembra poveril ministerstvo spravodlivosti a ďalšie inštitúcie, aby zistili, ktoré dokumenty Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) je možné odtajniť. Dokumenty majú takisto spojitosť s údajnou účasťou vlády Saudskej Arábie, ktorá mala podporovať teroristov, pripomína AP.

 

Odtajený dokument na 16 stránách je zhrnutím rozhovoru FBI z roku 2015 s mužom, ktorý udržiaval kontakty s občanmi Saudskej Arábie žijúcimi v US. Tieto osoby poskytovali podporu únoscom lietadiel, ktoré boli použité pri útokoch.

 

Zverejnenie dokumentov požadovali mnohé z rodín obetí, ktoré zo spoluúčasti na útokoch z 11. septembra 2001 obviňujú Saudskú Arábiu. Od zverejnenia doteraz utajovaných dokumentov očakávajú, že prinesie nové informácie. Saudskoarabská vláda akúkoľvek účasť na útokoch odmieta.

 

Islamskí militanti z teroristickej siete al-Káida uniesli 11. septembra 2001 v USA štyri dopravné lietadlá. Zaútočili nimi na dva mrakodrapy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku a na Pentagon. Štvrté lietadlo sa do cieľa nedostalo, pretože únoscov premohli cestujúci a zrútilo do poľa v Pensylvánii.

 

Prečítajte si tiež: Od teroristických útokov z 11. septembra uplynulo 20 rokov. V New Yorku si uctia obete

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies