Facebook dostal pokutu 5 mld. dolárov za porušenie ochrany súkromia

NETKY.SK • 24 Júl 2019, 16:21 • 2 min
Facebook dostal pokutu 5 mld. dolárov za porušenie ochrany súkromia

WASHINGTON - Internetová spoločnosť Facebook zaplatí v USA rekordnú pokutu vo výške 5 miliárd USD (4,46 miliardy eur) s cieľom urovnať vyšetrovanie jej praktík v oblasti ochrany súkromia. Spoločnosť zároveň bude musieť svoje pravidlá v tejto oblasti upraviť.

slovakia

left justify in out

Uviedla to v stredu americká Federálna komisia pre obchod (FTC). Potvrdila tak predbežné informácie, ktoré sa objavili v tlači pred takmer dvomi týždňami.

 

FTC spustila vyšetrovanie minulý rok po tom, ako sa ukázalo, že detailné informácie približne o 87 miliónoch používateľov Facebooku zbierala bez ich vedomia spoločnosť Cambridge Analytica. Tá pracovala pre prezidentskú kampaň Donalda Trumpa.

 

Vyšetrovanie FTC sa zameralo na to, či Facebook porušil dohodu s FTC z roku 2011, ktorá sa týkala ochrany súkromia používateľov.

 

img

 

FTC rozhodla o pokute, ktorá je najvyššou, akú doteraz technologickej spoločnosti udelila, v pomere hlasov 3 ku 2, pričom za boli len členovia komisie nominovaní republikánmi. Dvaja členovia FTC nominovaní demokratmi boli proti.

 

Ako uviedli, nariadenia, ktoré majú ďalšiemu porušovaniu pravidiel v oblasti ochrany súkromia zabrániť, sú nedostatočné a samotná pokuta je napriek rekordnej hodnote pre spoločnosť Facebook príliš nízka.

 

Ako povedal člen FTC nominovaný demokratmi Rohit Chopra, dohoda "súčasný biznis model Facebooku reálne neovplyvní". Čo sa týka samotnej pokuty, Chopra a Rebecca Slaughterová, ktorá bola druhou členkou FTC nominovanou demokratmi, sú presvedčení, že zisk Facebooku z porušenia súkromia používateľov môže byť vyšší, než je hodnota pokuty. Navyše, tržby spoločnosti dosiahli vlani takmer 56 miliárd USD.

 

(1 EUR = 1,1173 USD)twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies