Eva Máziková má osem vianočných stromčekov

NETKY.SK • 23 December 2017, 08:50 • 2 min
Eva Máziková má osem vianočných stromčekov

BRATISLAVA - Vianoce majú pre Evu Mázikovú neopakovateľné čaro.

slovakia

left justify in out

Chystá sa na ne celý rok, darčeky má nakúpené a zabalené niekoľko týždňov vopred a čo sa týka vianočných dekorácií, ani tam nešetrí. Doma má osem vianočných stromčekov a jej zámerom je ich mať jedného dňa dvadsaťštyri. Má pre ne dokonca vyhradenú špeciálnu izbu. „Stromčeky zbieram už dlhšie, sú rôznej veľkosti a vytvárajú spolu taký malý vianočný les. K tomu mám ešte 130-ročný Betlehem, ktorý sa u nás v rodine už roky dedí. Pre niekoho to možno znie ako gýč, ale ja sa už neviem dočkať, keď to celé ozdobené a vysvietené uvidí moja vnučka. Píšem pre ňu od jej narodenia knihu, kde všetko zaznamenávam," rozrozprávala sa na tému Vianoce temperamentná speváčka.

Tohtoročné sviatky už tradične trávi v Nemecku, kde dlhodobo žije, v spoločnosti rodiny a priateľov. „U mňa sú tradície na prvom mieste. Ako každý, i tento Štedrý deň strávime najprv v spoločnosti našich susedov. Pripijeme si, rozdáme malé darčeky na dobré susedské vzťahy, čo je dôležité, a poobede okolo šestnástej hodiny odchádzame k môjmu synovi. Žije blízko pri jazere obklopenom horami - ten výhľad je nádherný a ak bude nasnežené, niet nad väčšiu romantiku," nevie sa dočkať.

Na Štedrom dni má rodáčka z Bratislavy najradšej slávnostnú atmosféru, ktorá visí vo vzduchu na každom kroku. „Štedrý večer začíname okolo pol siedmej spevom Tichej noci, v nemčine alebo slovenčine. Striedame to. Potom nasleduje prípitok a podáva sa večera. Pripíjame si aj na tých, čo už nie sú medzi nami. Začíname tradične - skvelou slovenskou kapustnicou. Tá vždy musí byť. Ďalšie chody má na starosti nevesta a syn, takže uvidíme, čo to tento rok bude. Večer o desiatej ideme my starší do kostola, deti zostávajú doma s vnučkou. Na druhý deň všetkých pozývam do jedného mníchovského hotela na sviatočný brunch, je to taká naša tradícia už vyše dvadsať rokov. Ešte aj moja mamička kedysi s nami chodievala, teraz už nezvláda tú ďalekú cestu ku mne do Nemecka. Veď už má nádherných 91 rokov! Druhý sviatok vianočný je tiež v mojej réžii. Keďže môj manžel je poľovník, budeme mať podľa bavorských zvykov buď pečenú kačku s knedľami alebo sviečkovú," priblížila Máziková rodinné tradície.

Vianoce sú pre ňu úzko späté aj so spomienkami na vlastné detstvo. „Odkedy mám vnučku, Vianoce sú ešte krajšie. Pamätám si, že keď som bola malá ja, dva dni sme sa nemohli kúpať, lebo vo vani plával kapor. Moja mama si dala vždy záležať, aby bolo všetko čo naj. Boli to naozaj krásne časy,” dodala s úsmevom na záver.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies