Uskutočnilo sa stretnutie ministrov obrany. Na čom sa dohodli?

NETKY.SK • 24 Máj 2022, 07:39 • 2 min
Uskutočnilo sa stretnutie ministrov obrany. Na čom sa dohodli?

BRATISLAVA – Online rokovanie tzv. Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny vo formáte ministrov obrany vybraných krajín nadviazalo na výsledky aprílového stretnutia lídrov obrany v nemeckom Rammsteine.

slovakia

left justify in out

Po aktualizácii a hodnotení ruskej ofenzívy a obrany Ukrajiny sa ministri zamerali na pomoc Ukrajine, a to nielen v blízkej dobe, ale tiež v strednodobom a dlhodobom horizonte. Minister obrany SR Jaroslav Naď počas rokovania informoval o objeme a obsahu vojenskej a humanitárnej pomoci, ktorú Slovensko doposiaľ poskytlo Ukrajine.

 

„Sme naďalej odhodlaní podporovať Ukrajinu v jej hrdinskom boji, obrane proti Rusku. Naša pomoc vždy reflektovala požiadavky Ukrajiny a samozrejme aj naše vlastné kapacity tak, aby sme neohrozili obranyschopnosť SR a Aliancie. Práve tento formát nám umožňuje efektívny dialóg a hľadanie riešení,“ povedal.

 

img

 

Zúčastnení ministri identifikovali aktuálne potreby Ukrajiny a možné alternatívy ich pokrytia. Šéf slovenského rezortu obrany v tejto súvislosti spomenul v rámci dlhodobého horizontu spolupráce možnosti poskytnutia ďalšej techniky sovietskeho typu v prípade zabezpečenia zodpovedajúcej náhrady tak, aby prípadné dodávky nemali negatívny vplyv na obranu Slovenska a NATO.

 

Zároveň ocenil spoluprácu pri realizácii dodania pomoci na Ukrajinu a zdôraznil dôležitosť informačnej a operačnej bezpečnosti týchto aktivít. Tzv. Kontaktná skupina pre podporu Ukrajiny vznikla 26. apríla 2022 v rámci prvého stretnutia viac ako 40 štátov k tejto téme, ktoré sa uskutočnilo z iniciatívy USA na leteckej základni Rammstein v Nemecku. Zámerom skupiny sú pravidelné rokovania na mesačnej báze.

 

 

Možno vás zaujme: O ukončení vojny chcem rokovať iba s Putinom, vyhlásil Zelenskyjtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies