Európsky parlament schválil digitálne COVID osvedčenie

NETKY.SK • 9 Jún 2021, 11:03 • 2 min
Európsky parlament schválil digitálne COVID osvedčenie

Poslanci Európskeho parlamentu dnes zakončili proces schvaľovania digitálneho COVID osvedčenia Európskej únie, ktorého cieľom je uľahčiť cestovanie v bloku počas pandémie koronavírusu a prispieť k hospodárskemu ozdraveniu.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Za nové nariadenie o digitálnom COVID osvedčení EÚ pre jej občanov v parlamente hlasovalo 546 poslancov a proti bolo 93. Celkovo  51 poslancov sa zdržalo hlasovania. Nariadenie o osvedčení pre príslušníkov tretích krajín prijali poslanci pomerom hlasov 553 za a 91 proti, hlasovania sa zdržalo 46 členov parlamentu. Nariadenia musíschváliť aj Rada Európskej únie.

 

img

 

Prečítajte si: Slovensko a Maďarsko si oddnes budú uznávať národné očkovacie certifikáty


Osvedčenia budú bezplatne vydávať vnútroštátne orgány. Budú k dispozícii v papierovej alebo digitálnej forme s QR kódom. Pre ich držiteľov budú slúžiť ako potvrdenia očkovania proti ochoreniu COVID-19, negatívneho výsledku nedávno absolvovaného testu alebo prekonania ochorenia. Osvedčenie však nebude podmienkou využívania práva na voľný pohyb a nebude sa považovať za cestovný doklad. Systém osvedčení bude formálne zavedený 1. júla na 12 mesiacov.

 

Čo prinesie?
Prinesie interoperabilné a v celej Európskej únii overiteľné osvedčenia. Súčasne by mal zabrániť podvodom a falšovaniu. Všetky osobné údaje na osvedčeniach sa musia spracúvať v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov. Osvedčenia sa budú overovať offline a nebudú sa uchovávať žiadne osobné údaje.

Europoslanci počas rokovaní so zástupcami ministrov krajín Európskej únie pravidlách súvisiacich s osvedčeniami presadili dohodu, podľa ktorej členské štáty Európskej únie nie nebudú môcť uvaliť na držiteľov osvedčenia ďalšie cestovné obmedzenia, ako sú karanténa, samoizolácia či testovanie, pokiaľ nebudú nevyhnutné a primerané z dôvodu ochrany verejného zdravia.

 

Prijatie takýchto opatrení musí prihliadať na vedecké dôkazy vrátane dát, ktoré zverejňuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. Pred začiatkom uplatňovania dodatočných obmedzení by mali byť Európska komisia a členské štáty upozornené najneskôr do 48 hodín, verejnosť aspoň 24 hodín.

 

Testovanie
Štáty by sa mali postarať o cenovo prijateľné a široko dostupné testovanie. Komisia na žiadosť Parlamentu prisľúbila uvoľniť z nástroja núdzovej podpory Európskej únie sumu vo výške 100 miliónov eur, ktorá umožní členským štátom nakúpiť testy a následne aj vydávať osvedčenia EÚ o ich podstúpení, uvádza sa v tlačovej správe.

 

img

Všetky krajiny Európskej únie budú akceptovať osvedčenia o očkovaní vydané v iných členských štátoch pre vakcíny, ktoré schválila Európska lieková agentúra. O uznaní osvedčení týkajúcich sa vakcín schválených v rámci vnútroštátnych povoľovacích postupov alebo očkovacích látok, ktoré schválila Svetová zdravotnícka organizácia na núdzové použitie, rozhodnú členské štáty samy.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies