Európsky orgán pre bankovníctvo avizuje testovanie bánk

NETKY.SK • 25 Február 2016, 09:45 • 2 min
Európsky orgán pre bankovníctvo avizuje testovanie bánk

LONDÝN - Banky v rámci EÚ podstúpia testovanie schopnosti získavať prostriedky na trhu s cennými papiermi v čase, keď spomaľujúca ekonomika čelí poklesu cien komodít a realít.

slovakia

left justify in out

V stredu o tom informoval Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA). V rámci testovania nie je stanovená požadovaná kapitálová hranica. Banky tak nedostanú jednoduché označenie úspešných a neúspešných. Výsledky testov budú známe v treťom kvartáli tohto roku.


Portugalské banky, ktoré sa dostávajú z realitnej bubliny, v tomto smere testy nepodstúpia. Banky, ktoré v minulosti v záťažových testoch neuspeli, investori považujú za tie, ktoré potrebujú viac kapitálu. Analytici sú však čoraz skeptickejší pri hodnotení užitočnosti testov. "Vo svetle klesajúcich sadzieb a zhoršujúceho sa výhľadu globálneho rastu sa ešte len uvidí, či stanovené predpoklady držia krok s realitou,“ uviedli analytici Commerzbank.


Testy podstúpi 51 bánk, 37 z nich je z eurozóny. Predstavuje to 70 % bankového sektora eurozóny. Testy budú zisťovať, či banky vydržia kokteil teoretických rizík v období troch rokov. Regulátor sa bude prvýkrát pýtať bánk aj na to, ako by ich kapitálovú primeranosť ovplyvnili prípadné pokuty za nekalé praktiky, to však nebude súčasťou výsledkov záťažových testov. Jedným zo štyroch základných rizík je nízka ziskovosť.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies