Európska únia plánuje o rok predĺžiť pozastavenie ciel na obilie z Ukrajiny

NETKY.SK • 28 Apríl 2023, 19:30 • 2 min
Európska únia plánuje o rok predĺžiť pozastavenie ciel na obilie z Ukrajiny

BRUSEL - Obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty z Ukrajiny by mali v Európskej únii zostať oslobodené od ciel ďalší rok. Oznámilo to v piatok švédske predsedníctvo Rady EÚ.

slovakia

left justify in out

Opatrenie má podľa jeho vyhlásenia podporiť ukrajinskú ekonomiku zasiahnutú vojnou. Súhlas s predĺžením bezcolného režimu už skôr signalizovali veľvyslanci členských štátov EÚ v Bruseli. Nie je isté, či rozhodnutie privítali všetky štáty, na definitívne schválenie však nie je potrebná jednomyseľnosť.

 

Rozhodnutie o pozastavení ciel Únia schválila v polovici minulého roka v reakcii na ruskú agresiu voči svojmu susedovi. Predĺženie platnosti musí ešte schváliť Európsky parlament (EP). Následne o ňom budú formálne hlasovať aj členské štáty. Bezcolný režim je už niekoľko týždňov predmetom kontroverzných diskusií.

 

Viaceré krajiny, ako Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko, sa sťažujú, že k nim prúdia veľké objemy lacného ukrajinského obilia a ďalších potravín. Hovoria preto o neférovej konkurencii, ktorej sú vystavení ich poľnohospodári. V reakcii na kritiku Komisia oznámila, že dotknutým krajinám poskytne ďalšiu finančnú pomoc. Stále nie je jasné, či krajiny ako Poľsko budú môcť zachovať ochranné opatrenia prijaté bez predchádzajúceho súhlasu EÚ a zakázať predaj určitých tovarov z Ukrajiny. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies