Európska komisia schválila prvú vakcínu proti ochoreniu chikungunya

NETKY.SK • 2 Júl 2024, 12:17 • 2 min
Európska komisia schválila prvú vakcínu proti ochoreniu chikungunya

VIEDEŇ - Jednorazová vakcína IXCHIQ je určená pre osoby vo veku nad 18 rokov. Vyvinuli ju na pracovisku Valnevy v Rakúsku.

slovakia

left justify in out

Prvá a zatiaľ jediná vakcína proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie chikungunya získala od Európskej komisie povolenie na uvedenie na trh v krajinách Európskej únie. Oznámil to v pondelok jej výrobca, francúzska biotechnologická spoločnosť Valneva.

Jednorazová vakcína IXCHIQ je určená pre osoby vo veku nad 18 rokov. Vyvinuli ju na pracovisku Valnevy v Rakúsku. Okrem toho už bola schválená v USA a Kanade.

Vírus spôsobujúci chorobu chikungunya je prenášaný komárom tigrovaným a komárom egyptským. Prvýkrát bola identifikovaná v roku 1952 v Tanzánii. Meno vírusu pochádza z jazyka tamojšieho etnika Makondov a znamená "kráčať zhrbene", čo poukazuje na držanie tela chorých osôb.

Infekcia vedie u 97 percent ľudí k symptomatickému ochoreniu štyri až sedem dní po uštipnutí komárom. Zatiaľ čo úmrtnosť je nízka, infekčnosť je vysoká. Symptómy zahŕňajú akútnu horúčku, bolesť kĺbov a svalov, bolesť hlavy, nevoľnosť a vyrážky. Bolesť kĺbov je často vyčerpávajúca a môže trvať týždne až roky.

V oblastiach, kde patogén cirkuluje, často ochorie tretina až tri štvrtiny populácie. Cestovatelia sú vystavení vysokému riziku infekcie v oblastiach, kde sú endemické spomínané komáre, teda v Južnej a Strednej Amerike, Karibskej oblasti, častiach Afriky a v juhovýchodnej Ázii.

Chikungunya sa doteraz objavila vo viac ako 110 krajinách. Komáre rodu Aedes sa vďaka globálnemu otepľovaniu šíria už aj v európskych krajinách. Chikungunya sa zatiaľ nedá liečiť. Pomôcť môžu preventívne opatrenia, napríklad nosenie dlhého, svetlého oblečenia a aplikácia repelentu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: APA, Foto: allianz-trade.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies