ECB odsúhlasila zvýšenie núdzových úverových liniek pre Grécko

NETKY.SK • 19 Február 2015, 08:32 • 2 min
ECB odsúhlasila zvýšenie núdzových úverových liniek pre Grécko

FRANKFURT - Európska centrálna banka (ECB) odsúhlasila v stredu mierne zvýšenie núdzových úverových liniek (ELA) pre grécke banky v snahe zvýšiť tlak na Atény, aby dosiahli dohodu s veriteľmi.

slovakia

left justify in out

Rada guvernérov ECB zvýšila rezervy ELA na 68,3 mld. eur. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dobre informovaný zdroj. ECB už minulý štvrtok zvýšila objem ELA pre Grécko o 5 mld. eur na približne 65 mil. eur. Cez obmedzený stredajší nárast ECB drží grécke banky, a tým aj vládu, na uzde. Zdroj agentúry Reuters uviedol, že grécka centrálna banka žiadala nárast o zhruba 10 mld. eur, iné zdroje počítali s nárastom o 5 mld. eur.


ECB tento mesiac oznámila, že grécke vládne dlhopisy už nebude prijímať ako zábezpeku na úvery pre grécke banky. Riziká spojené s financovaním bánk prostredníctvom núdzových úverových liniek ECB tým prešli na grécku centrálnu banku. Čerpanie peňazí z núdzovej úverovej linky však naďalej podlieha schváleniu Radou guvernérov ECB.


Grécko rokuje s veriteľmi v eurozóne o preklenovacom úvere, ktorý by krajine zabezpečil financovanie do júna tohto roku. Súčasná úverová dohoda v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur končí tento mesiac. Grécka vláda v stredu potvrdila, že požiada o predĺženie úverovej dohody s veriteľmi. Nebude sa to však týkať celého záchranného programu, ktorý zahŕňa úsporné opatrenia. Nová grécka vláda chce o dlhu rokovať samostatne.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies