Dzurinda: Téza, že niet kde šetriť, je veľmi nepravdivá

NETKY.SK • 6 December 2013, 12:54 • 2 min
Dzurinda: Téza, že niet kde šetriť, je veľmi nepravdivá

BRATISLAVA - Téza, ktorú vyslovujú vládni predstavitelia, že niet kde šetriť, je veľmi nepravdivá. Vyhlásil to dnes dvojnásobný expremiér a bývalý minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) počas rozpravy k návrhu zákona o štátnom rozpočte.

slovakia

left justify in out

Svoje tvrdenie demonštroval na plánoch rezortu zahraničných vecí, ktoré otvára tri nové veľvyslanectvá, a to v Macedónsku, Gruzínsku a Moldavsku. Dzurinda to považuje za zbytočný luxus a prepych. "Deje sa tak v období, ktoré je charakteristické búrlivým rozvojom technológií, komunikuje sa krížom-krážom a funguje aj Európska diplomatická zahraničná služba," upozornil.

Na margo nového veľvyslanectva v Macedónsku, ktoré sme doteraz pokrývali z Belehradu, opozičný poslanec poznamenal, že hlavnou úlohou nového slovenského veľvyslanca je "efektívne pôsobenie na Macedónsku stranu, aby prijala recipročné opatrenia a zriadila rezidenčný úrad v Bratislave". "Je to absurdný krok. Macedónsky veľvyslanec je vo Viedni a Macedónsko čaká od Slovenska väčšiu podporu, aby sa pohli z miesta, teda niečo úplne iné. Mám veľmi vážne pochybnosti, čo bude náš veľvyslanec v Skopje vybavovať," povedal.

Dzurinda zároveň poukázal, že platiť budeme aj za veľvyslanectvo v Gruzínsku, ale najabsurdnejšie sa mu javí Moldavsko, ktoré sme doteraz pokrývali z Bukurešti. "Konzulárne služby nám v Kišiňove začali vybavovať Maďari. Spokojní boli všetci. Nerozumiem, prečo dnes potrebujeme novú budovu a nových diplomatov v Moldavsku, keď to takto fungovalo," konštatoval člen Zahraničného výboru NR SR s tým, že kto nedokáže šetriť v malom, nedokáže šetriť ani vo väčšom.

Mikuláš Dzurinda považuje za krajný luxus aj plánovanú výstavbu novej administratívnej budovy pre rezort zahraničných vecí. "V súčasnej budove je priestoru habadej. A keby aj, to máme v Bratislave málo administratívnych budov? Nemáme na rekonštrukcie ambasád, ale máme peniaze na novú budovu?" pýtal sa.

Predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) podľa svojich slov čakal od Dzurindu štátnickejší príhovor. "Venoval sa z hľadiska verejných financií omrvinkám, jednému konkrétnemu rezortu, čo je z pohľadu expremiéra veľmi slabé. Nerozumiem, ako môže nerozumieť tomu, že západný Balkán je prioritou našej zahraničnej politiky a tam, kde máme priority, nemali by sme ustupovať a mať menej zastupiteľstiev," myslí si Blaha s tým, že by teda nemal ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi (nominant Smeru-SD) uštedrovať takéto "štuchance".

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies