Francúzsko sa nebráni možnému obnoveniu sankcií voči Iránu

NETKY.SK • 27 November 2019, 21:31 • 2 min
Francúzsko sa nebráni možnému obnoveniu sankcií voči Iránu

PARÍŽ - Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian varoval Irán v dnešných hodinách pred možným opätovným zavedením sankcií OSN.

slovakia

left justify in out

Umožniť by to malo spustenie špecifického mechanizmu zakotveného v Spoločnom komplexnom akčnom pláne (JCPOA), tzv. jadrovej dohode, z roku 2015. 

 

 

"Každé dva mesiace vystupňuje (Irán) svoje kroky do takej miery, že dnes uvažujeme, a to veľmi vážne, nad implementáciou mechanizmu na riešenie sporov, ktorý je ukotvený v dohode," vyhlásil Le Drian.

 

Šéf francúzskej diplomacie zdôraznil, že tieto úvahy sú reakciou na "sériu krokov iránskeho režimu, ktoré sú v rozpore s obsahom JCPOA".

 

img

 

Jadrová dohoda z roku 2015 zaviedla pre Irán prísne limity na produkciu obohateného uránu, ktorý môže byť využitý ako palivo v jadrových reaktoroch alebo ako munícia v jadrových hlaviciach. Výmenou za tieto obmedzenia sa signatárske krajiny zaviazali zmierniť ekonomické sankcie voči Iránu. V roku 2018 však od dohody odstúpili Spojené štáty, ktoré následne na islamskú republiku uvalili nové sankcie.

 

img

 

Európske štáty, ktoré nesúhlasia s jednostranným odstúpením USA od zmluvy, sa snažia Iránu pomôcť zmierniť následky amerických sankcií a udržať tak JCPOA v platnosti. Teherán však považuje snahy európskych partnerov za nedostatočné a v posledných mesiacoch začal podnikať kroky smerujúce k zväčšeniu množstva a miery obohatenia svojich zásob uránu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies