Dvaja členovia BR OSN vetovali rezolúciu o prímerí v Sýrii

NETKY.SK • 19 September 2019, 18:34 • 2 min
Dvaja členovia BR OSN vetovali rezolúciu o prímerí v Sýrii

NEW YORK - Rusko a Čína odmietli prijať rezolúciu o prímerí v sýrskej provincii Idlib. Rusi to zdôvodňovali tým, že sa im nepodarilo do rezolúcie zahrnúť výnimku pre "protiteroristické operácie".

slovakia

left justify in out

Nemecko, Kuvajt a Belgicko požiadali Bezpečnostnú radu OSN, aby hlasovala o rezolúcii s cieľom "okamžite ukončiť nepriateľské akcie" v provincii Idlib. Návrh rezolúcie vyzýva, aby sa prímerie začalo 21. septembra na poludnie miestneho času. Podľa rezolúcie by zastavenie paľby pomohlo "vyhnúť sa ďalšiemu zhoršeniu už katastrofickej situácie v Idlibe".

 

 

Západné štáty obviňujú ruské a sýrske sily z toho, že sa zameriavajú na civilistov. Rusko a Sýria to popierajú a tvrdia, že cielia na militantov. Rusko spoločne s Čínou predložili počas včerajšieho dňa OSN svoj text rezolúcie, podľa ktorej by sa zastavenie nepriateľských akcií nemalo týkať vojenských operácií voči jednotlivcom a skupinám spojeným s teroristickými skupinami. Krajiny navyše žiadali, aby sa aj o ich texte hlasovalo v BR OSN v dnešných hodinách.

 

 

Provincia Idlib v severozápadnej Sýrii je poslednou baštou povstalcov, kde sa v súčasnosti relatívne darí udržiavať prímerie, ktoré po štvormesačnej ofenzíve vládnych vojsk podporovaných Ruskom vstúpilo do platnosti koncom augusta. Podľa organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii v dôsledku ofenzívy zahynulo už viac ako 970 civilistov.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies