Dučák vystúpil ako svedok, o falšovaní zmeniek nič nevedel

NETKY.SK • 30 Jún 2021, 12:18 • 2 min
Dučák vystúpil ako svedok, o falšovaní zmeniek nič nevedel

PEZINOK - Svedok Jozef Dučák nemá o kauze televíznych zmeniek žiadne poznatky a nebol pri ich vzniku. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

slovakia

left justify in out

Dučák je kamarátom odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera, pričom sú spolu stíhaní v kauze Technopol.

Štefana A., ktorý pre kauzu zmeniek čelí obžalobe, Dučák podľa vlastných slov spoznal po tom, čo "Maroša Kočnera uniesli do väzby". Stretnutie im vybavil bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. S obžalovaným sa podľa vlastných slov stretol niekoľkokrát, či sa bavili o zmenkách si však nepamätá.

 

img

 

Mal poskytnúť papier na zmenky 

"Ak čakáte, že mi on povedal, že falšoval zmenky, žiadne takéto reči neboli," povedal Dučák prokurátorovi Jánovi Šantovi. Tvrdenia Tótha, že práve on poskytol na výrobu falošných zmeniek starý papier označil Dučák za "SISkárske fabulácie".

Bývalá riaditeľka Kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Jarmila Grujbárová pred súdom vysvetľovala problematiku vlastníctva vysielacej licencie televízie Markíza v súvislosti s kauzou Gamatex. Spor o televíziu medzi Pavlom Ruskom a spoločnosťou Gamatex Mariana Kočnera sa však podľa nej nakoniec urovnal vyplatením Kočnera a jeho spoločníka Štefana A.

 

"Vznikla akciová spoločnosť, ktorá kúpila spoločnosť Gamatex a tie podiely sa vrátili tam, kde mali byť," povedala. Doplnila, že o existencii miliónových zmeniek sa dozvedela až z médii.

 

img


Podľa obžaloby Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur.

 

Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

 

img

 

Štefan A. sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies