Dopravná akcia "BUĎ ROZUMNÝ" sa zameria na bezpečnosť na cestách a posvieti si na alkohol za volantom

NETKY.SK • 22 Máj 2023, 15:30 • 2 min
Dopravná akcia "BUĎ ROZUMNÝ" sa zameria na bezpečnosť na cestách a posvieti si na alkohol za volantom

BRATISLAVA - Dlhoročná pravidelná spolupráca Policajného zboru a Slovenského združenia výrobcov piva a sladu sa najbližší polrok rozvinie do intenzívnej kooperácie. Preventívna dopravná akcia „BUĎ ROZUMNÝ“ sa od mája do októbra zameria na bezpečnosť na cestách a nulovú toleranciu alkoholu u účastníkov cestnej premávky. Prvá z polročnej série preventívnych akcií bude od 22. do 28. mája 2023 po celom Slovensku, informovala o tom hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

slovakia

left justify in out

Nasledujúcich šesť mesiacov budú príslušníci dopravnej polície vo všetkých krajoch kontrolovať nielen priestupky, ktoré sú najčastejšími príčinami dopravných nehôd, ale intenzívnejšie sa zamerajú aj na požitie alkoholu u účastníkov cestnej premávky. „Krajšie počasie prináša viac príležitostí a dodáva na odvahe nezodpovedným motoristom, ktorí za volant, kolobežku či motorku idú pod vplyvom alkoholu. Netolerovanie alkoholu za volantom je jedným z faktorov, ktoré výrazne zvyšujú bezpečnosť na našich cestách,“ skonštatoval riaditeľ dopravnej polície Tomáš Vrábel.

 

Alkohol za volantom môže byť fatálny, vodiči majú bezpečnejšie alternatívy

Policajný zbor a Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spolupracujú dlhodobo, pričom ich spoločným cieľom je viesť ľudí k vyššej zodpovednosti na slovenských cestách. Krátke nárazové akcie z minulosti sa tento rok zmenia na súvislú polročnú spoluprácu, ktorá má apelovať na šoférov automobilov, motoriek, kolobežiek či cyklistov. „Pre jazdu za volantom pod vplyvom alkoholu neexistuje ospravedlnenie. Sú situácie, kedy aj okolie môže zasiahnuť, aby kamarát, kolega či blízky neurobil nerozvážne rozhodnutie vedúce k fatálnym následkom. Na trhu pritom existujú nealko alternatívy, ktoré vodičom pomôžu k zodpovednej voľbe. Už takmer štvrtinu produkcie piva na Slovensku pritom tvoria práve nealko pivo a radlery, čo umožňuje verejnosti vyberať si z naozaj širokej ponuky. Zároveň tým neohrozia seba ani svoje okolie. Zodpovední vodiči po celom Slovensku budú preto počas akcie odmeňovaní nealko pivom, či radlermi,“ povedal Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ SZVPS. 

 

Počas dopravnej akcie „BUĎ ROZUMNÝ“ budú mať hliadky v hľadáčiku nielen hlavné cesty, ich pozornosti neuniknú ani menej frekventované úseky. Zlepšujúce sa teplé počasie prinesie viac príležitostí, ako napríklad rodinných či spoločenských podujatí, festivalov, kedy je potrebné brať ohľad na nulovú toleranciu za volantom. Vodiči motorových vozidiel by rovnako nemali podceniť ani zostatkový alkohol, ktorý môže ovplyvniť jazdu a ohroziť bezpečnosť na cestách. Účastníci cestnej premávky budú po vykonaní dychovej skúšky s negatívnym výsledkom odmenení nealkoholickým pivom, či radlerom.

 

Akcia prebehne aj v spolupráci s oddelením Bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Ministerstva dopravy SR.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies