Do polície v Štokholme hádzali pri výtržnostiach zápalné bomby

NETKY.SK • 7 December 2014, 13:25 • 2 min
Do polície v Štokholme hádzali pri výtržnostiach zápalné bomby

ŠTOKHOLM - Na políciu na chudobnom predmestí švédskeho hlavného mesta Štokholm zaútočili v sobotu neskoro večer zápalnými bombami a kameňmi, čo vyústilo do zatknutia 11 mladých ľudí za výtržnosti a podpaľačstvo. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Udalosti na južnom štokholmskom predmestí Ragsved nasledovali po týždeň trvajúcich vzburách vo štvrti Husby na opačnej strane metropoly vlani v máji, keď výtržníci podpálili stovky áut. Polícia vtedy bojovala s prisťahovaleckou mládežou, ktorá sa vzbúrila proti zastreleniu Portugalca políciou.
      

Policajný hovorca dnes uviedol, že je ešte priskoro povedať, kto všetko je tentoraz páchateľom, ale štyria z 11 zatknutých sú ľudia mladší než 18 rokov.
      

"Na situácii je dosť neobvyklé to, že útok bol zrejme vopred naplávaný," dodal policajný hovorca.
      

Podľa jeho slov zápalné bomby a kopy dlažobných kociek boli už pripravené, keď prišla polícia, a približne 30 ľudí bolo počas výtržností zamaskovaných.
      

Zranenia neutrpel nikto a podpálených bolo okolo desať áut. Zničené boli policajné vozidlá a policajná kancelária v Ragsvede tiež "utrpela" nejaké škody.
      

Tak ako v Husby, aj v Ragsvede žijú prevažne imigranti a ďalšie násilnosti na prisťahovaleckých predmestiach môžu len posilniť pozície krajne pravicovej, protiprisťahovaleckej strany Švédski demokrati v predčasných voľbách, ktoré sa budú konať na budúci rok v marci.
      

Švédskym demokratom (SD) sa podarilo zosadiť stredoľavú vládu už po dvoch mesiacoch úradovania, keď zmenili taktiku a hlasovali so stredopravou opozíciou proti štátnemu rozpočtu.
      

Premiér Stefan Löfven v stredu 3. decembra oznámil, že vyhlási predčasné parlamentné voľby, prvé za posledných 50 rokov vo Švédsku. Ako termín určil 22. marec 2015.
      

Švédski demokrati dosiahli výrazné zisky v riadnych parlamentných voľbách v septembri - počet hlasov dokonca zdvojnásobili a stali sa tak treťou najväčšou stranou.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies