Do kín prichádza islandsko-slovenský film SAMOTA. Dráma si divákov získala už minulý rok

NETKY.SK • 21 Marec 2024, 09:50 • 3 min
Do kín prichádza islandsko-slovenský film SAMOTA. Dráma si divákov získala už minulý rok

Vizuálne podmanivá dráma o farmárovi, ktorý musí opustiť pokojný islandský vidiek si divákov získala už minulý rok, počas svojej svetovej premiéry na 48. ročníku jedného z najväčších verejne navštevovaných filmových festivalov v Toronte. Na výrobe filmu sa podieľala aj významná časť slovenského štábu, vrátane kameramana Dušana Husára či umeleckej maskérky Andrey Štrbovej.

slovakia

left justify in out

Film Samota rozpráva príbeh farmára, ktorý prežil celý život na islandskom vidieku a štát ho donúti predať dom. Muž svoj domov opúšťa a presťahuje sa do hlavného mesta, kde sa onedlho zoznámi s 10-ročným chlapcom, ktorý po okolí roznáša noviny. Zrodí sa priateľstvo, ktoré muža aj chlapca zásadným spôsobom ovplyvní.

„Téma spolupatričnosti je veľmi univerzálna a samota je vlastne celkom kolektívny pocit. Všetci sa snažíme niekam patriť. Táto téma je silná, pretože oslovuje každého, dokonca aj politikov, keď diskutujú o migrácii. Veľmi sa nás to dotýka, pretože aj my sami sme v minulosti emigrovali do Kanady či do Spojených štátov. Príbeh postáv nezahŕňa nič iné, iba to, že sa pozerajú na tento pocit osamelosti z empatického, čisto ľudského pohľadu,“ hovorí režisérka filmu Ninna Pálmadóttir.

Na vzniku filmu sa koprodukčne podieľala slovenská produkčná spoločnosť nutprodukcia. Producent Jakub Viktorín sa s režisérkou zoznámil počas koprodukčného fóra Les Arcs. „Mal som možnosť vidieť dva krátke filmy režisérky Ninny Pálmadóttir, ktoré na mňa veľmi zapôsobili. V podobnom duchu sa niesol aj scenár Rúnnara Rúnnarsona o dvoch ľuďoch, ktorí k sebe na prvý pohľad nemajú cestu, ale nakoniec medzi nimi vznikne netradičné medzigeneračné priateľstvo. Sme veľmi radi, že sme na tomto základe mohli vybudovať islandsko-slovensko-francúzsku koprodukciu a zapojiť do kreatívneho procesu aj naše talenty,“ hovorí o spolupráci na filme slovenský producent Jakub Viktorín.

Ninna Pálmadóttir patrí k oceňovaným islandským režisérkam. Ninnin krátky film ‘Paperboy’ (2019) mal premiéru na 45. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Seattle, na MFF v Reykjavíku získal ocenenie Najlepší islandský krátky film, bol vybraný do sekcie krátkych filmov ‘Les Nuits en Or’ v rámci udeľovania ocenení César a dostal sa do výberu sekcie Short Cuts: Share Her Journey Shorts na Medzinárodnom filmovom festivale Toronto.

Islandský scenárista Rúnar Rúnarsson patrí k najoceňovanejším režisérom krátkych filmov svojej generácie. V roku 2006 bol nominovaný na Oscara za film Posledná farma (Sidste gård, 2004), o dva roky neskôr získal nominácie na Zlatú palmu v Cannes aj na Európsku filmovú cenu za film Vtáčatá (Småfugle, 2008). Svoj celovečerný debut Sopka (Eldfjall, 2011) uviedol počas "Quinzaine des Réalisateurs" na MFF v Cannes v roku 2012. Film bol nominovaný na Zlatú kameru a v rámci ostatných festivalov získal dokopy 17 ocenení.

Film Samota vznikol v islandsko-slovensko-francúzskej koprodukcii. Produkovali ho filmové spoločnosti Pegassus Film, Halibut, nutprodukcia a Jour2Fete. Vznik filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Do distribúcie film prináša 21. marca Asociácia slovenských filmových klubov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj/Foto: nutprodukcia
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies