Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

NETKY.SK • 25 September 2023, 17:30 • 2 min
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Národné divadlo Košice pokračuje aj v novej divadelnej sezóne v podpore ukrajinských umelcov a Ukrajiny v ťažkých časoch. Už vo štvrtok 28. septembra bude na javisku Malej scény NDKE hosťovať Národné akademické dramatické divadlo Ivana Franka z ukrajinského mesta Ivano-Frankivsk, ktoré uvedie svoju legendárnu inscenáciu Sladká Darusia (Солодка Даруся) podľa rovnomenného románu ukrajinskej spisovateľky Marije Matios, ktorý získal celosvetové uznanie a bol preložený do viacerých svetových jazykov.

slovakia

left justify in out

Dráma režiséra a generálneho riaditeľa divadla, národného umelca Ukrajiny, Rostyslava Deržypiľského sa úspešne hrá nielen na Ukrajine už viac ako 15 rokov, pričom získala viacero ocenení aj na medzinárodných festivaloch a stala sa legendou a nezmazateľne vstúpila do histórie súčasného ukrajinského divadla.
Rodinná sága rozpráva  príbeh o sovietskej okupácii západnej Ukrajiny v 40. a 50. rokoch minulého storočia, ktorý by stačil aj na tri ľudské životy – príbeh, ktorý je v mnohom podobný stovkám osudov Ukrajincov aj v súčasnosti. Lebo tragédia Dariusinej rodiny je tragédiou celého ukrajinského národa a ani v súčasnej vojne sa rukopis ruských okupantov nezmenil – vo filtračných táboroch sladkosťami vybíjajú „pravdu“ z ukrajinských detí.
V centre inscenácie je rozprávanie o trpkom osude Darusie a jej rodičov, zničených sovietskym NKVD počas sovietskej vojenskej predvojnovej a povojnovej okupácie západnej Ukrajiny. Dedinčania považujú nemú Darusiu za bláznivú a vravia jej, že nemôže mať „cukríky“. Trpká pravda Sladkej Darusie, ktorá sa nedá počuť, ale nemožno ju necítiť v jej zvlhnutých očiach a nemých mĺkvych ústach, pulzuje, vybuchuje, prebodáva srdcia a navždy mení tých, ktorí sú jej svedkami. Táto inscenácia rozpráva o Ukrajincoch samotných, pripomína im nemilosrdné mlynské kamene ich histórie a výšiny ich ducha.
Národné divadlo Košice pozýva na jedinečné predstavenie nielen Ukrajincov, ktorí museli opustiť svoje domovy a našli útočisko u nás na Slovensku, ale aj všetkých, ktorí chcú možno ešte viac porozumieť tomu, čo sa za našimi východnými hranicami už vyše poldruha roka deje.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Vinceová
Zdroj: TS Národné divadlo Košice, Foto: pixabay
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies